Reklama

Niezarejestrowana ulewa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezarejestrowana ulewa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ulicami Kłodzka płynęły rzeki, zalało stadion i galerię handlową. Spadło prawie 50 litrów wody na metr kwadratowy. Tymczasem punkt pomiarowy Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej wykazał opady na poziomie zaledwie 0,5 litra na metr kwadratowy.

Ulewa zalała Kłodzko w sobotę, 22 sierpnia. Niestety Lokalny Sytem Osłony Przeciwpowodziowej nie odnotował oberwania chmury. - Kłodzki punkt wykazał opady rzędu 0,5 litra wody na metr kw. Dlaczego? - dopytuje jeden z Czytelników Gazety Kłodzkiej. Ma 20 lat LSOP powstał 20 lat temu. Wtedy był supernowoczesny - miał informować i chronić. Składa się 22 automatycznych punktów pomiaru stanów wód w rzekach oraz 17 automatycznych punktów pomiarów opadów atmosferycznych. Dane przekazywane są co 15 minut dla służb kryzysowych, inspekcji i straży oraz do serwisu internetowego. Są aktualizowane w czasie bieżącym przez okrągłą dobę. Problem w tym, że po dwóch dekadach system jest stary i wymaga napraw, konserwacji i kalibracji. - System jest sprawny, choć na pewno nie niezawodny w stu procentach – mówi Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. - W przypadku punktów pomiaru opadów deszczu wystarczy liść, który zatka odpływ i wskazania są nieprawidłowe – dodaje. Lało jak z cebra Przypomnijmy. W sobotę, 22 sierpnia, ok. godz. 15.00 nad Kłodzkiem i okolicą doszło do oberwania chmury. Opady deszczu, a chwilami deszczu z gradem, były tak intensywne, że w ciągu kilkudziesięciu minut wiele ulic zamieniło się w rwące potoki, a w obniżeniach tworzyły się olbrzymie kałuże. Pełne ręce roboty mieli strażacy. W trakcie i zaraz po oberwaniu chmury przyjęli ponad 70 zgłoszeń o podtopieniach (głównie piwnic). Woda zalała między innymi główne wejście do galerii Twierdza Kłodzka. Spływające z parkingu potoki utworzyły przed wejściem olbrzymią kałużę. Duże rozlewiska utworzyły się także na terenie OSiR-u. Rwąca woda uszkodziła w wielu miejscach drogi i chodniki. Trwa inwentaryzacja i szacowanie szkód. - Dość mocno ucierpiał Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przez kilka najbliższych dni teren ten z pewnością będzie zamknięty. Także ul. Hołdu Pruskiego będzie wymagała odbudowy – ocenił na gorąco Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Naprawa, konserwacja i kalibracja Władze starostwa kłodzkiego wybrały już w drodze przetargu firmę, która wykonana kompleksowy przegląd techniczny, konserwację i kalibrację sieci Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej wraz z naprawą uszkodzeń i usterek wykrytych w trakcie przeglądu. Za 285 tys. zł zrobi to wrocławska forma RCS Polska sp. z o.o. Termin realizacji to 31 grudnia 2022 roku. Zakres prac obejmuje: przegląd 17 stacji opadowych; przegląd 22 stacji hydrometrycznych; przegląd 5 stacji dyspozytorskich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy