reklama

Niebezpieczne substancje w powiecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niebezpieczne substancje w powiecie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy substancje przewożone tirami i pociągami przez powiat są groźne?
reklama


Większość substancji niebezpiecznych wożonych po drogach i torach Kotliny Kłodzkiej nie stwarza zagrożenia skażeniem dużego obszaru

W Kłodzku przecinają się aż cztery szlaki komunikacyjne o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Są to drogi krajowe o numerach 8, 33, 46, a także linia kolejowa Wrocław – Międzylesie. Część z transportowanych po nich ładunków to towary niebezpieczne.

Jak pokazują dane Inspekcji Transportu Drogowego, około 8 proc. przejeżdżających przez powiat ciężarówek wiezie właśnie takie substancje. - Najczęściej są to wszelkiego rodzaju paliwa: gazy, olej napędowy i opałowy oraz benzyna – wymienia Wiesław Ziemianek, kierownik kłodzkiego oddziału ITD.

Przeczytaj: 07 zgłoś się w Kłodzku

Wedle danych obsługującego większość pociągów towarowych PKP Cargo, wśród substancji niebezpiecznych wwożonych do kraju linią Wrocław - Międzylesie dominują gazy ziemne, natomiast wśród wywożonych – kwas siarkowy. W obu przypadkach są to jednak niewielkie ilości stanowiące w przybliżeniu procent ogółu towarów transportowanych tym szlakiem przez PKP Cargo.

Praktyka pokazuje, że zarówno drogowy, jak i kolejowy transport towarów niebezpiecznych nie jest dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej dużym zagrożeniem. W ciągu ostatnich pięciu lat straż pożarna nie odnotowała wypadku, w wyniku którego doszłoby do wybuchu, czy poważnego wycieku substancji niebezpiecznej.

Co więcej, towary niebezpieczne dominujące wśród ładunków transportowanych przez Kotlinę Kłodzką, czyli wszelkiego rodzaju paliwa, nie stanowią tak dużego zagrożenia skażeniem środowiska, jak chlor czy amoniak.

Jak ocenia Janusz Marnik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, jakość transportu substancji niebezpiecznych uległa w ostatnich latach znacznej poprawie. - Jest to związane z wprowadzaniem rygorystycznych norm i postępem technologicznym w transporcie tego typu ładunków – mówi Marnik.

Przemysław Ziemacki


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama