Reklama

Nauczą się ratować życie. Zapisy już rozpoczęte!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku.


Młodzież z gimnazjów i szkół średnich z województwa dolnośląskiego weźmie udział w XI Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”.  Start 10 czerwca o godz. 9.30 w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu.

Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc” to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku. Co roku biorą w nim udział przedstawiciele ok. 50 szkół gimnazjalnych i średnich. O randze imprezy świadczy fakt, że patronat merytoryczny sprawuje jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich. W pierwszej części rywalizacji młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznym zadaniem, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej  (przywracaniu akcji serca i oddychania).   Co ważne w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego.

W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzony zostanie pokaz ratownictwa medycznego.

Do 7 czerwca trwa rejestracja chętnych drużyn.  Aby wziąć udział wystarczy wypełnić  krótki formularz (dostępny na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl ) i wysłać go e-mailem (info@turniejpierwszapomoc.pl)  lub faksem (74 872 53 08).

Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy w tym roku objęli m.in. Jacek Protasiewicz (europoseł), Jakub Szulc (poseł na Sejm RP), Jerzy Pokój – (przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Rafał Jurkowlaniec  (marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Kiliński (Burmistrz Nowej Rudy) oraz dr Roman Szełemej (Prezydent Wałbrzycha).

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Klodzko24.eu i Gazeta Kłodzka.

Słowo od Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XI Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc:

„Jeżeli od dziecka będziemy regularnie wpajać  młodym  ludziom zasady udzielania pomocy ofiarom nagłych zdarzeń losowych, to przeszkolone  dziecko w razie potrzeby  takiej pomocy udzieli.

Decydujące dla życia człowieka jest najczęściej pierwsze 10-15 minut  po wypadku (zanim przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego), należy wtedy z determinacją udzielać pomocy poszkodowanemu człowiekowi według wyuczonych zasad.

Od jedenastu lat mam zaszczyt przewodniczyć pracom komitetu  organizacyjnego, który przygotowuje turnieje wiedzy  „Pierwsza Pomoc”. Bardzo się cieszę, że każdego roku uczestniczy  w nich tak wielu młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.”

Julian Golak

Przewodniczący  Komitetu Organizacyjnego

XI Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc

Zx-uaNFi9T8

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy