Reklama

Nauczą się pierwszej pomocy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nauczą się pierwszej pomocy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt drużyn z całej Polski przyjedzie do Nowej Rudy. 


Kilkadziesiąt drużyn z całej Polski przyjedzie do Nowej Rudy. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą rywalizować podczas XII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Start 2 czerwca po godz. 9.00 w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu.

Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc” to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku. Co roku biorą w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu szkół gimnazjalnych i średnich. O randze imprezy świadczy fakt, że wspiera ją co roku jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich. W pierwszej części młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznym zadaniem, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej (przywracaniu akcji serca i oddychania). Co ważne w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego.

W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzony zostanie pokaz ratowniczo-gaśniczy.

Do 30 maja trwa rejestracja elektroniczna chętnych drużyn szkolnych. Aby to zrobić wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl.

Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy w tym roku objęli m.in. Beata Pawłowicz (Dolnośląski Kurator Oświaty, Jakub Szulc (Poseł na Sejm RP), Barbara Zdrojewska – (Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Cezary Przybylski (Marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Smolarz – Wojewoda Dolnośląski, Tomasz Kiliński (Burmistrz Nowej Rudy) oraz dr nauk med. Roman Szełemej (Prezydent Wałbrzycha).

Słowo od Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XII Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc:

„Jeżeli od dziecka będziemy regularnie wpajać młodym ludziom zasady udzielania pomocy ofiarom nagłych zdarzeń losowych, to przeszkolone dziecko w razie potrzeby takiej pomocy udzieli.

Decydujące dla życia człowieka jest najczęściej pierwsze 10-15 minut po wypadku (zanim przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego), należy wtedy z determinacją udzielać pomocy poszkodowanemu człowiekowi według wyuczonych zasad.

Od dwunastu lat mam zaszczyt przewodniczyć pracom komitetu organizacyjnego, który przygotowuje turnieje wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Bardzo się cieszę, że każdego roku uczestniczy w nich tak wielu młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.”

 

Julian Golak

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

XII Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc

 Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy