reklama

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju coraz bliżej w drodze do UNESCO

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW najbliższych latach dusznickie muzeum wspólnie z młynami z: Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch będzie dążyć do wpisania sześciu historycznych papierni na listę światowego dziedzictwa materialnego UNESCO.
Reklama lokalna
reklama

- Oficjalnie już możemy ogłosić, że na listach informacyjnych Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, prowadzonych przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, został zamieszczony nowy wpis dotyczący projektu pt. European Paper Mills (from the era of hand-made paper). Co to oznacza? Że w najbliższych latach wspólnie będziemy dążyć do wpisania sześciu historycznych papierni na listę światowego dziedzictwa materialnego UNESCO! - ujawniają pracownicy Muzeum Papiernictwa. 
 
Projekt obejmuje grupę europejskich młynów papierniczych o unikatowych walorach historycznych i architektonicznych - dusznicki młyn papierniczy, a także młyny w Velkych Losinach (Republika Czeska), Capellades (Hiszpania), Pescii (Włochy) oraz Homburgu i Niederzwönitz (Niemcy).
 
 
- Koncepcja wpisu na listę narodziła się wdusznickim muzeum już kilka lat temu, a to że zdołaliśmy przekonać do niej wiele tak ważnych osób z kręgów ochrony zabytków z Polski oraz pięciu innych krajów, jest naszym ogromnym sukcesem. Czeka nas jednak jeszcze mnóstwoooo pracy - w najbliższych miesiącach przygotowywana będzie wstępna nominacja (powinna być gotowa do września 2025 roku), a później właściwe zgłoszenie na listę UNESCO.Trzymajcie kciuki! - dodają pracownicy. 
 

Młyny papiernicze powstawały w Europie od średniowiecza do XIX stulecia. Do dziś przetrwało około 20 historycznych czerpalni papieru.

Pierwsze informacje o istnieniu młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju pochodzą z 1562 r. Dawniej budynek mieścił nie tylko manufakturę papieru, był także siedzibą jej właścicieli, którzy posiadali tytuł szlachecki. Stąd unikatowa architektura papierni jest porównywana do szlacheckiego dworku. Po II wojnie światowej w jej wnętrzach odkryto zespół polichromii na drewnie datowanych na XVII i XVIII wiek. Jedno z malowideł przedstawia biblijną scenę kuszenia Józefa przez żonę Putyfara. Do budynku młyna papierniczego przylega drewniana suszarnia wzniesiona ok. 1749 r. oraz reprezentacyjny pawilon wejściowy z XVII wieku, z mostkiem nadwieszonym nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Od 1968 r. historyczny młyn jest siedzibą Muzeum Papiernictwa – pomysłodawcy koncepcji międzynarodowego wpisu reliktów dawnego europejskiego papiernictwa na listę UNESCO.

 

 5 obiektów z Polski na liście UNESCO:

Listę informacyjną UNESCO tworzą obiekty proponowane do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO przez konkretne państwo w okresie 10 lat od daty zgłoszenia. Obecnie na Liście informacyjnej UNESCO znajduje się 5 obiektów zlokalizowanych w Polsce:

  • Europejskie Młyny Papiernicze (2024); 
  • Modernistyczne Centrum Gdyni (2019);
  • Gdańsk – miasto wolności i pamięci (2005);
  • Kanał Augustowski (2006);
  • Pienińska dolina Dunajca (2006).

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama