Reklama

Duszniki-Zdrój. 6 mln na rewitalizację zabytkowego młyna papierniczego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Duszniki-Zdrój. 6 mln na rewitalizację zabytkowego młyna papierniczego  - Zdjęcie główne

Młyn papierniczy zostanie wyremontowany. | foto Fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Duszniki-Zdrój: Samorząd Województwa Dolnośląskiego przyjął budżet na 2022 rok. 6 mln złotych ma zostać przeznaczone na rewitalizację zabytkowego młyna papierniczego.

Duszniki-Zdrój. Przyszłoroczny budżet Województwa Dolnośląskiego wynosi ponad 1,7 miliarda złotych. W budżecie największe wydatki przeznaczone będą się na m.in. na transport, ochronę zdrowia, kulturę, wsparcie rozwoju regionalnego oraz edukację i naukę.

W przyszłym roku wydatki na kulturę w naszym województwie przekroczą 99,6 mln zł. Oprócz przeznaczenia części tej kwoty dla 16 instytucji kultury, dla których Województwo jest organizatorem lub współorganizatorem, przeprowadzone zostaną istotne inwestycje. Wśród nich znalazła się rewitalizacja przestrzeni zabytkowego młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju. Na ten cel przeznaczone zostanie 6,1 mln złotych.

Pomnik historii

Dusznicki młyn papierniczy uznany został pomnikiem historii w 2011 roku. Zabytkowy młyn papierniczy to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie młynów papierniczych, kultywujących tradycję produkcji papieru czerpanego. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju rozpoczęło starania o wpisanie zabytku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Odwiedź Muzeum Papiernictwa

Choć papier to chiński wynalazek z początków naszej ery, to do Europy zawędrował on dopiero w wiekach X i XI. W Dusznikach zaczęto czerpać papier w XVI wieku, a stojący do dziś budynek papierni pochodzi z roku 1605-ego. To jedna z największych atrakcji historyczno-techniczna na Ziemi Kłodzkiej Muzeum Papiernictwa można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-15:00.

Muzum Papiernictwa - cennik:

  • Trasa główna z przewodnikiem po ścieżce „Z papierem przez dwa tysiąclecia” (trasa 1) i samodzielne zwiedzanie trasy „Sztuka i pieniądze”(trasa 2) - bilet normalny: 22,00 zł, bilet ulgowy: 17,00 zł;
  • Zwiedzanie z przewodnikiem po ścieżce historycznej „Z papierem przez dwa tysiąclecia” - bilet normalny: 19,00 zł, bilet ulgowy: 15,00 zł;
  • Samodzielne zwiedzanie ścieżki „Sztuka i pieniądze” - bilet normalny:15,00 zł, bilet ulgowy: 12,00 zł.

Przeczytaj również:

 

autor: Zuza K. Wolska / info: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Papiernictwa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy