reklama

Młoty znowu w zawieszeniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB: Niezatapialna Wioska Młoty

Młoty znowu w zawieszeniu? - Zdjęcie główne

foto FB: Niezatapialna Wioska Młoty

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy budowa elektrowni w Motach, po zmianie ekipy rządzącej, będzie kontynuowana? W tej kwestii brak jednoznacznych deklaracji, ale...
reklama

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Jednoznaczną deklarację składa Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Mówi, że wóz albo przewóz.

Nowy rząd musi się określić, czy rozpocznie budowę, czy nie. Jeśli nie to, jako samorząd, od razu przystąpimy do zmiany planów zagospodarowania przestrzennego i damy mieszkańcom Młotów możliwość normalnego życia. Jeśli decyzji nie będzie, też zmienimy plany zagospodarowania – deklaruje Surma. Mieszkańcy nie mogą przez kolejne lata żyć w zawieszeniu – dodaje.

To normalne życie to między innymi prawo do budowy, rozbudowy i remontów, które w związku z planami budowy olbrzymiej elektrowni było w Młotach wstrzymywane.

Pomysł budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach zrodził się w 1968 roku

Zgodnie z opracowanym projektem Dolinę Bystrzycy miała przeciąć tama o wysokości 80 m i rozpiętości w koronie 240 m. W ten sposób powstałby dolny zbiornik elektrowni o pojemności prawie 12 mln metrów sześciennych. Górny zbiornik miał powstać na szczycie Zamkowej Kopy, w tym celu planowano ściąć wierzchołek góry o około 30 m.

Oba zbiorniki miały łączyć trzy podziemne sztolnie o długości 800 m każda. Różnica poziomów pomiędzy wlotem i wylotem każdego z tuneli wyniosłaby 260 m.

Pierwsze roboty przy budowie elektrowni ruszyły w 1972 roku. Prace przygotowawcze ślimaczyły się aż do 1979 roku, kiedy ówczesna rada ministrów podjęła decyzje o zintensyfikowaniu robót. Rozpoczęto drążenie sztolni technicznej (na zdjęciu) łączącej ze sobą wszystkie wyrobiska w jedną całość.

Ożywienie na budowie nie trwało długo, już w 1981 roku w wyniku załamania się polskiej gospodarki prace stanęły. Gotowa była sztolnia techniczna a także sztolnia pierścieniowa, a trzy główne sztolnie ukończone w ok. 60%. Przerwanych w 1981 roku robót dotychczas nie wznowiono.

W tym roku politycy PiS dążyli do powrotu do inwestycji, która pochłonęłaby ok. 5 mld zł. Po raz kolejny okazało się, że to przysłowiowe gruszki na wierzbie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama