Reklama

Miliarder z Nowej Rudy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miliarder z Nowej Rudy - Zdjęcie główne

Octave Klaba, założyciel OVHcloud, największego europejskiego dostawcy chmury

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Założyciel jednej z największych na świecie firm internetowych urodził się w Nowej Rudzie. Wyjechał stąd, gdy miał 16 lat. Dziś jest miliarderem. Jak doszedł na sam szczyt?

Nowa Ruda. Octave Klaba, założyciel OVHcloud, największego europejskiego dostawcy chmury, urodził się 23 stycznia 1975 r. w Nowej Rudzie. Tu mieszkał i chodził do szkoły. Tu też grał na swoim Atari, bo zawsze interesował się informatyką. Już jako dzieciak lubił programować. Jeszcze w Polsce jego ojciec, będąc dyrektorem PGR, kupił do firmy komputery Atari. Mając 10-15 lat Octave serwisował ten sprzęt w zamian za czekoladę. Z Polski wyjechał jako nastolatek. 12 kwietnia 1990 r. rodzina Oktawiana Klaby trafiła do Francji, nie mówiąc słowa po francusku. To dlatego w szkole musiał cofnąć się dwie klasy. Miał wówczas 16 lat. Z dnia na dzień Oktaw stał się Octave`m.

Pierwsze centrum danych

Zainteresowanie informatyką zaowocowało w 1999 r., gdy po ukończeniu studiów inżynierskich w ICAM w Lille, Octave w garażu rodziców stworzył OVH (akronim od On Vous Héberge, fr. Oferujemy Ci Hosting). Wyjeżdżając z Polski, dorobek całego życia państwo Klaba zmieścili w bagażniku samochodu. Dlatego, aby rozruszać działalność, Octave musiał pożyczyć od rodziny 25 tys. franków (ok. 3,8 tys. euro). Dwa lata później miał już swoje pierwsze centrum danych na terenie Francji. W 2004 r. był już gotowy ruszyć za granicę i pierwszy oddział poza Francją powstał właśnie w Polsce, we Wrocławiu. Centrum danych w Ożarowie Mazowieckim otwarto zaś w październiku 2016 r. Zakładając oddział OVH w Polsce w 2004 r. (a wrocławska lokalizacja była tą pierwszą poza Francją) musiał wszystko dostosować do specyfiki lokalnego rynku. Myślał globalnie, ale działał lokalnie. Dlatego się udało. Miliarder zawsze powtarza, że najgorsze jest kurczowe trzymanie się jednej wizji – skoro w kraju A coś się sprawdziło, to sprawdzi się też w kraju B. Trzeba zachować wrażliwość na lokalną specyfikę. Dziś spółka generuje przychody przekraczające pół miliarda euro rocznie. Sam Octave twierdzi, że założył firmę z jednego prostego powodu: bo żaden dostawca nie był w stanie spełnić jego oczekiwań. Od początku wszystkie zyski przeznaczane były na rozwój działalności. We wrześniu 2015 r. Octave Klaba potwierdził swoje globalne ambicje, otwierając centra danych także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Azji.

Hostingowa potęga

Dziś przedsiębiorstwo stworzone przez Octave Klaba jest hostingową potęgą, a misją założyciela OVHcloud jest oferowanie chmury transparentnej, przewidywalnej i otwartej, która opiera się na europejskich wartościach i stoi w opozycji do zamkniętych, ograniczonych ekosystemów olbrzymich dostawców. Nikt też, nie przestaje myśleć o dalszej ekspansji, ale nie to jest głównym celem. Octave Klaba powtarza, że "chcemy zrewolucjonizować rynek, aktywnie włączyć się w cyfrową transformację. Rewolucja cyfrowa wymaga zmiany paradygmatu, całej wizji działania. Kiedyś inwestowało się w technologie raz i potem na tych rozwiązaniach pracowało latami, dziś IT musi się ciągle zmieniać i rozwijać. Firmy, które tego nie zrozumieją, odpadną, przegrają". Rewolucja cyfrowa wcale nie pozbawia ludzi pracy, ale wymusza pewną zmianę: przekwalifikowanie załogi i potrzebę zajęcia się obsługą infrastruktury IT. OVHcloud (zmiana nazwy z OVH na OVHcloud nastąpiła w 2020 r.) ma zasięg globalny, zatrudnia 2,5 tys. osób i jest zaliczana do TOP 10 przedsiębiorstw chmurowych na świecie. O skali ambitnych planów niech świadczy fakt, że w jej rozwój Octave Klaba planuje zainwestować w ciągu pięciu lat od 2021 r. między 4 a nawet 7 mld euro.

Pasjonat muzyki

Octave Klaba to pasjonat muzyki. Co roku, w trakcie organizowanej przez siebie międzynarodowej konferencji branżowej, gra z zespołem koncert. Lubi mocne hardrockowe dźwięki. Uwielbia grać na gitarze i komponować.

Bywa w Polsce

Octave chętnie odwiedza nasz kraj, ma olbrzymi sentyment do Polski i często w wywiadach podkreśla, skąd pochodzi. Jego dziadek był Francuzem, ale ożenił się z Polką. Po II wojnie światowej razem pojechali na wakacje do Polski. W międzyczasie zamknięto jednak granice i musieli zostać. Trwało to 40 lat...

Jest wizjonerem Prywatnie

Octave Klaba jest wizjonerem. W wywiadach podkreśla, że jest przede wszystkim Polakiem, a potem Europejczykiem. To w Polsce zdobył umiejętności i spryt, jak zrobić coś z niczego. "Mam to we krwi. Dzięki tym cechom powstało OVH" – powiedział prestiżowemu dziennikowi ekonomicznemu wydawanemu w Paryżu od 1928 r.. W 2020 r. to samo Les Echos uhonorowało Polaka Nagrodą Grand Prix de l`Economie jako twórcę największego europejskiego dostawcę rozwiązań chmurowych i jedną z osób, która wniosła największy wkład w rozwój francuskiej gospodarki.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy