Reklama

Międzylesie: Zdechła kozica górska pod ochroną. Zagryzły ją psy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. M. Kępa

Międzylesie: Zdechła kozica górska pod ochroną. Zagryzły ją psy - Zdjęcie główne

Międzylesie: Leśnicy ostrzegają, oto co spuszczone luzem psy mogą zrobić chronionym gatunkom | foto Fot. M. Kępa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Międzylesie: Nadleśnictwo udostępniło dramatyczny apel. Przez nieodpowiedzialność ludzi zdechła młoda kozica górska objęta ochroną.

Nadleśnictwo Międzylesie. Komendant Straży Leśnej został poproszony o pomoc przy wyjątkowej sprawie. Chodziło o uratowanie życia młodziutkiej kozicy, która została głęboko poraniona. 

 

Malutka kozica znaleziona przez turystów

Turyści w drodze na Śnieżnik znaleźli dotkliwie pogryzioną, małą kozicę. Nie mogła samodzielnie się ruszyć i leżała bezwładnie przy drodze. Było to w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Najpierw sprawą zajął się podleśniczy Mariusz Zdyb, który następnie poprosił o natychmiastową pomoc komendanta Straży Leśnej, Mariusza Kępę. Leśnicy wspólnie powiadomili Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska o tym zajściu i przetransportowali ranne zwierzę do kliniki. Młodą kozicą zajął się lekarz weterynarii. Rany na jej karku były bardzo głębokie. Niestety pomimo wszelkich wysiłków weterynarzy i ich troskliwej opieki, młoda kozica zdechła. - Jest to dla nas wielka strata. Poza tym trzeba nadmienić, że w Polsce kozice podlegają ochronie i mają status gatunku zagrożonego - tłumaczą przedstawiciele Nadleśnictwa Międzylesie. 

 

Międzylesie: Zdechła kozica górska pod ochroną. Zagryzły ją psy?    Międzylesie: Zdechła kozica górska pod ochroną. Zagryzły ją psy

 

Gatunek chroniony

Tak jak wiele ssaków w Polsce, kozica Rupicarpa jest objęta ochroną prawną. Ktokolwiek skrzywdzi takie zwierzę, musi liczyć się z jeszcze surowszą karą niż w przypadku gatunków niechronionych. Tym razem jednak to nie człowiek był sprawcą. Na ustawionych przez leśników fotopułapkach nagrały się biegające luzem psy. To właśnie one mogły zagryźć młodą kozicę. Przy zimowych warunkach atmosferycznych, takie zwierzę, szczególnie małe - nie ma żadnych szans na ucieczkę, ani obronę. Leśniczy apelują, aby wyciągnąć z tego przykrego zdarzenia wnioski i pilnować swoich pupili. Mogą wyrządzić one wielką krzywdę zwierzętom zamieszkałym w lesie. - Bierzmy za nie odpowiedzialność i dbajmy o rodzimą przyrodę - apelują nadleśniczy z Międzylesia. 

Natalia Kołodziej, inf. Nadleśnictwo Międzylesie

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy