Reklama

Masz hulajnogę elektryczną? Sprawdź, za co możesz dostać mandat

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Masz hulajnogę elektryczną? Sprawdź, za co możesz dostać mandat - Zdjęcie główne

Wiesz, gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2021 roku uregulowano stan prawny hulajnóg elektrycznych. W nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym znalazły się zapisy dotyczące zasad, które musi przestrzegać osoba jadąca na hulajnodze. Sprawdź, za co można dostać mandat.

Hulajnogi elektryczne to coraz powszechniejszy środek transportu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a ceny tych najtańszych zaczynają się od 1,5 tys. złotych. Dlatego, nikogo nie powinien dziwić fakt, że postanowiono uregulować kwestie prawne związane z poruszaniem się nimi na ścieżkach rowerowych, drogach i chodnikach.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która reguluje status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie, obowiązuje od maja 2021 roku. Jednak, co często widzimy na drogach, nie wszyscy użytkownicy hulajnóg zdają sobie sprawę z obowiązujących przepisów.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. 
  • Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. 
  • Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (6 km/h), zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

Hulajnogi elektryczne dla dzieci powyżej 10 lat

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. 

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna - za co można dostać mandat?

Mandat można dostać między innymi za złe zaparkowanie hulajnogi elektrycznej. Parkowanie dozwolone jest wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, a jeżeli nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, zachowując co najmniej 1,5 m przejścia.

  • 100 zł mandatu za pozostawienie hulajnogi elektrycznej na chodniku tak, że utrudnia przejście
  • 100 zł mandatu za zostawienie hulajnogi elektrycznej przed przejściem dla pieszych
  • 300 zł mandatu za porzucenie hulajnogi elektrycznej w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca 
  • 500 zł mandatu  za pozostawienie hulajnogi elektrycznej na miejscu parkowanie dla niepełnosprawnych
Przepisy przewidują również konsekwencje dla osób jeżdżących pod wpływem alkoholu. Zatrzymanemu pod wpływem alkoholu może zostać odebrana hulajnoga - jej odholowanie to koszt 123 zł oraz 23 zł za każdy dodatkowy dzień przechowania jej na parkingu policyjnym. Zatrzymania mogą dokonać zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy