Reklama

Marzec emerytów

Opublikowano: czw, 5 mar 2020 12:00
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Marzec emerytów - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co roku w marcu emeryci czekają na większe wypłaty z ZUS, w związku z rewaloryzacjami. W tym roku dostaną co najmniej 70 zł więcej.

O 70 zł wzrosną świadczenia tych emerytów i rencistów, którzy otrzymują do 1966,43 zł brutto miesięcznie. Powyżej tej kwoty ZUS-owskie świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji – 3,56 proc. - Ze względu na wyższą inflację także wskaźnik jest wyższy niż początkowo zakładano – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli chcemy sami sprawdzić o ile wzrośnie nam emerytura lub renta wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika - wyjaśnia. Przykład: emerytura 2.500 zł brutto wzrośnie o 89 zł. Każdy emeryt i rencista otrzyma w marcu decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty już w marcu. Oprócz samej waloryzacji zmienia się także minimalna wysokość części świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca minimalne emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinne wzrosną o 100 zł, czyli do 1200 zł brutto. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną do wysokości 900 zł miesięcznie, a kwoty świadczenia przedemerytalnego do kwoty 1210 zł miesięcznie. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 52,50 zł. Natomiast w przypadku emerytury częściowej kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 35 zł. Podobnie jak w przypadku waloryzacji należy jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy