reklama

Lokomat w Polanicy Zdrój

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lokomat w Polanicy Zdrój - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJest szansa na skuteczną rehabilitację dla Pacjentów z problemami neurologicznymi po udarze mózgu, z uszkodzeniami kręgosłupa, chorych na stwardnienie rozsiane
Reklama lokalna
reklama

Sanatoryjne Centrum Rehabilitacji Ewa-Med w Polanicy Zdrój uruchomiło specjalistyczną pracownię reedukacji chodu. Uroczysta inauguracja miała miejsce w czerwcu tego roku, kiedy to do Polanicy zjechali się przedstawiciele środowiska medycznego jak i Pacjentów (m.in. członkowie Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego), aby wspólnie debatować i wymieniać się doświadczeniami podczas konferencji „Interdyscyplinarne podejście do pacjentów neurologicznych”. Konferencję otworzył prof. dr hab. n. med. Ryszard Podemski z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wykład inauguracyjny „Różne Aspekty Niepełnosprawności w Stwardnieniu Rozsianym” wygłosiła dr hab. n. med. Anna Pokryszko-Dragan. Swoje wykłady wygłosili również prof. dr hab. n. med. Małgorzata Mraz oraz prof. dr hab. n. med Józef Opara. Wśród licznie zgromadzonych gości, poza lekarzami, byli także przedstawiciele lokalnych władz, na czele z Burmistrzem Polanicy, Panem Jerzym Terleckim. W części praktycznej konferencji, zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z możliwościami dostępnego w ośrodku lokomatu. Lokomat to unikalne urządzenie pozwalające na trening na bieżni w prawidłowym wzorcu chodu w warunkach dynamicznego odciążenia. Jest wykorzystywane w procesie rehabilitacji pacjentów m.in. po udarze, urazie rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych czy chorych ze stwardnieniem rozsianym – mówi Ewa Gryza, prezes zarządu spółki Ewa-Med, która prowadzi sieć ośrodków rehabilitacyjnych i domów seniora w Polsce. Z doświadczenia obserwujemy, że efekty ćwiczeń Pacjentów na lokomacie są różne w przypadku każdego pacjenta, jest to jednak jedno z narzędzi, które efektywnie wspomaga proces rehabilitacji. Systematyczne treningi na lokomacie przyspieszają rehabilitację – mówi Nicola Baniović, fizjoterapeuta z ośrodka w Polanicy Zdrój. Odciążenie jakie zapewnia Lokomat umożliwia wczesną naukę chodu u pacjentów bez dostatecznej siły mięśniowej. Wartość odciążenia sterowana jest elektronicznie i dopasowywana do potrzeb Pacjenta, który to otrzymuje informacje o prawidłowym przebiegu cyklu chodu, co jest przydatne w reedukacji chodu – dodaje. Jednym z pierwszych Pacjentów, którzy zdecydowali się na rehabilitację z użyciem lokomatu w Polanicy Zdrój był Michał Świtej student jednej z wrocławskich uczelni: Uległem wypadkowi, po pobycie w szpitalu wróciłem do domu, byłem w niezbyt komfortowej sytuacji, w zasadzie tylko leżałem i miałem duże problemy z chodzeniem. Trafiłem do Polanicy z polecenia fizjoterapeuty. Pierwsze efekty ćwiczeń na lokomacie widoczne były już po dwóch tygodniach ćwiczeń, mogłem bez pomocy kul przejść kilka metrów. Pacjent, wykonując ćwiczenia na lokomacie pobudza mięśnie, krążenie, układ limfatyczny, poprawia perystaltykę jelit. Jeżeli terapia jest regularna, to może zapobiec wielu dolegliwościom, na jakie narażone są osoby, które mają problemy z chodzeniem - dodaje na zakończenie Ewa Gryza.

reklama

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama