Reklama

Lewin Kłodzki. Dwa punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ilustracyjne

Lewin Kłodzki. Dwa punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu - Zdjęcie główne

foto ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lewin Kłodzki: Przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Gmina Lewin Kłodzki wyznaczyło dwa punkty, gdzie będzie można otrzymać lek.

Gmina Lewin Kłodzki wyznaczyło dwa punkty, gdzie będzie można otrzymać lek. Urzędnicy informują, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

W sytuacji skażenia radiacyjnego mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki tabletki z jodkiem potasu odbiorą w lokalach, w których zazwyczaj odbywa się głosowanie w wyborach. A zatem po tabletki zgłaszamy się do budynku swojej Obwodowej Komisji Wyborczej:

  • komisja nr 1: Hala sportowa przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Lewinie Kłodzkim ul. Kościelna 1
  • komisja nr 2: GS Jeleniów pl. Spółdzielczy 49 – sala konferencyjna I piętro
Punkty te zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności niezależnie od pory dnia czy nocy. Tabletki z jodkiem potasu pobrać będą mogli wszyscy mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki oraz osoby tymczasowo przebywające na naszym terenie
- czytamy w gminnym komunikacie. 

Jak dawkować jodek potasu?

Tabletki z jodkiem potasu stosuje się w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po narażeniu organizmu ludzkiego na napromieniowanie.

  • noworodki do 1 miesiąca przyjmują ćwierć tabletki,
  • dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat – pół tabletki,
  • dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat – jedną tabletkę,
  • dzieci powyżej 12 lat i osoby dorosłe – dwie tabletki,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią (niezależnie od wieku) – 2 tabletki.
Jodek potasu należy przyjąć w przedziale: 12 godzin przed – 8 godzin po narażeniu na ekspozycję (najbardziej efektywne jest przyjęcie dawki nie później niż 2 godziny po ekspozycji).

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy