Odkąd Liceum skończyło 75 lat, wielokrotnie było odwiedzane przez cenionych profesorów w naszym kraju oraz absolwentów samego liceum, którzy związali swoją karierę ze ścieżką naukową...
To prawda i zamierzam to dalej robić. Tylko, że powódź mnie trochę zatrzymała. Miałam na przykład absolwenta chirurga-ortopedę Mateusza Kaczmarczyka, który pokazywał, jak się doszywa urwane kończyny i reperuje połamane biodra. Gościłam muzykologa i organistologa, który znalazł akt urodzenia Fryderyka Chopina.Oryginał, którego szukała naprawdę cała armia ludzi. Profesor Wiktor Łyjak, najlepszy organista na świecie. Gościłam doktora historii-sztuki Jana Przybyłę. To był romantyzm polski, Sen wariata czy obłęd geniusza.
Potem dzieci przychodziły i pytały: Czy ten Pan będzie jeszcze tu przychodził? Czy będzie nas uczył polskiego? Naukowcy i specjaliści z różnych dziedzin tu przyjeżdżają. Chcę, żeby szkoła była otwarta, dopóki demografia nas nie zadusi, chciałabym, żeby to tak działało, a depopulacja jest straszna.
Jak Pani pozyskuje dane kontaktowe do tych ludzi?
Różnie. Niektórzy są naszymi absolwentami, ale to było na fali 75-lecia LO. Ale ja mam też przyjaciół w świecie, jakoś tak dziwnie. Jak się jeden znajdzie, to zaraz mi kogoś następnego podaje. Mam już kolejkę naukowców, którzy mogą przyjechać. Był fizyk, który mówił o fizyce oka. Nie o biologii oka, tylko o fizyce oka.
Czym się różni fizyka oka od biologii oka?
Biologia to jest budowa oka, a fizyka bada jak to oko odbiera zakresy fal, w jaki sposób widzi.
Czy przed rocznicą 75-lecia liceum były spotkania z naukowcami?
Wykłady otwarte z naukowcami rozpoczęłam, jak zostałam dyrektorem LO.
Czyli pani została dyrektorem na 75-lecie?
W roku 2021/2022 zostałam dyrektorem LO, a w 2022/2023 dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych (SP i LO). W 22 było 75-lecie LO. 7 października.
Odbyła z tej okazji duża uroczystość, dzięki której część osób usłyszała o tej szkole?
Nie było. I okazuje się, że nie tylko u mnie się nie udało zorganizować balu, bo jak się dowiedziałam od innych szkół, wiele bali się nie udaje. Ta forma się już ludziom nie podoba, w związku z czym rozciągnęłam na cały rok szereg mniejszych wydarzeń, czyli sentymentalne spotkania z absolwentami i właśnie te wykłady z absolwentami. Inny nasz absolwent mówił o splątaniu cząstek. Fizyka kwantowa to akurat mój konik.Absolwenci opowiadali o swoim życiu tutaj w szkole, potem o swojej karierze, a na koniec dawali wykłady naukowe. Wydaliśmy wtedy również informator na 75-lecie, jest za panem. Oprócz tego zorganizowaliśmy spotkania sentymentalne, w tym z poetami.
Z jakimi?
Pani Leśniewska, która była uczennicą naszego liceum. "Bo wszystko zaczęło się w liceum", tak zatytułowali to spotkanie założyciele Towarzystwa Sentymentalnego i oni rozpoczęli Rok Jubileuszowy.Udało mi się dotrzeć do dziewięćdziesięcio ponad letniej pani Zofii Szmidla, która była w pierwszym roczniku naszego liceum, zrobiłam z nią film i wywiad jest na naszym Facebooku. Więc odbyły się mniejsze uroczystości rozciągnięte w czasie, zamiast jednego wielkiego.
Likwidacja liceum w Lądku?
Wiele razy próbowano, dlatego zgodziłam się na zespół szkół, żeby współpracować między szkołam i nas wreszcie przestali likwidować.
Czym były spowodowane próby likwidacji?
Racjonalizacją sieci placówek oświatowych, czyli starostwo chciało nas zamknąć, bo jesteśmy małą szkołą. Wtedy za czasów burmistrza, świętej pamięci pan Schmidta, Rada Miejska uchwałą przejęła na siebie liceum, co jest rzadkie, bo licea prowadzą starostwa. Ale my cały czas mamy i rekrutację, i dobre wyniki maturalne, porównywalne z ogólnopolskimi.W momencie gdy przejął nas Lądek, przyszedł pomysł, czy nie połączyć podstawówki w zespół. Bardzo tego nie chciała podstawówka. Zrobiła się awantura medialna, ale to jest bardzo głęboka historia. Jeszcze są problemy, tak jak w każdym środowisku, ale trzeba je pokonywać. Problem pojawia się wtedy, kiedy się nie da go rozwiązać. A jak się da go rozwiązać, to jest zadaniem. Tak do tego przechodzę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.