reklama
reklama

Kto musi rozliczyć składkę zdrowotną?

Opublikowano:
Autor:

Kto musi rozliczyć składkę zdrowotną? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok jest czas do 20 maja. Firmy, które będą miały nadpłatę – dostaną pieniądze z powrotem. Warunkiem zwrotu nadpłaty jest brak zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
reklama

Do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok muszą rozliczyć nie tylko przedsiębiorcy, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz także osoby, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2024 r. choćby przez jeden dzień – mówi regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

W całej Polsce jest obecnie ok 2,9 mln (2024 – 2,2 mln) aktywnych płatników składek, w tym na Dolnym Śląsku ok. 240 tys. (w 2024 -179 tys.)

Według rzeczniczki, roczne rozliczenie musi również sporządzić płatnik składek, który rozpoczął prowadzenie działalności od stycznia 2025 r. i opłaca podatek na zasadach ogólnych.

reklama

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, roczne rozliczenie wypełniają w bloku XII na druku ZUS DRA. Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za inne osoby (np. za pracowników, zleceniobiorców), wypełniają blok III.F na druku ZUS RCA.

Zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia 2024 r.) – jeśli płaci podatek w formie ryczałtu lub roku składkowego (od lutego 2024 r. do stycznia 2025 r.) – jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych.

Jeśli czegoś brakuje wtedy, przedsiębiorca powinien uzupełnić brakujące dokumenty, a dopiero potem złożyć rozliczenie roczne – zastrzega Kowalska-Matis. 

reklama

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej musi do nas trafić do 20 maja
- dodaje.

Jeśli wynikiem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej będzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek ani pobierał nienależnych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na swoim profilu na PUE/eZUS w dokumentach roboczych znajdzie wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R).

Ten wniosek należy sprawdzić (np. uzupełnić rachunek bankowy, na który ma być dokonany zwrot spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS), podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE/eZUS do 2 czerwca – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który został wskazany we wniosku. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

reklama

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli nie składa takiego wniosku – do 1 lipca 2025 r.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo