Reklama

Kowalcze: Franciszek, Camus i Castro

Opublikowano: pon, 21 paź 2013 06:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeczytaj najnowszy felieton Mieczysława Kowalcze.Przeczytaj najnowszy felieton Mieczysława Kowalcze.


- Tak będzie i tym razem. Znów odrobina komentarza do paru jego wypowiedzi z ubiegłych dni. Konkretnie do dwóch. Pierwsza dotyczy moralizowania. - napisał Mieczysław Kowalcze w najnowszym felietonie.


Wiadomo PT Czytelniczkom i Czytelnikom, że dość często w tym miejscu przywołuję i komentuję słowa papieża Franciszka. Tak będzie i tym razem. Znów odrobina komentarza do paru jego wypowiedzi z ubiegłych dni. Konkretnie do dwóch. Pierwsza dotyczy moralizowania. Kto z nas tego nie doświadcza: czy jest wierzący, czy nie. My moralizujemy i inni nas umoralniają. W wielu miejscach i sytuacjach jest to uzasadnione. Bez dwóch zdań. W rodzinie, w szkole, w kościele, w stosunku do trudnych sąsiadów. Mamy też do tego trochę narzędzi, służb (choć te często znajdują różne wymówki, nie będę przytaczał przykładów!). Nie dałoby się żyć społecznie bez wspólnej odrobiny zasad. Franciszek przygaduje nam celnie. Wszystkim, żyjącym obok tego, co wygłaszamy. W dobrym samopoczuciu kogoś, kto osiągnął „doskonałość”, a teraz jest arbitrem dla każdego. Nigdy dla siebie. Proste? Znane? No pewnie, ale wciąż do przypominania. I wcale nie musimy w tym miejscu podawać przykładów polityków. O co proszę. Bo to za łatwe, jak zwykle. Sięgnijmy lepiej po znany cytat Alberta Camus, a propos 7 listopada minie setna rocznica jego urodzin. Pisarza, noblisty, egzystencjalisty z tej grupy, która ogłosiła śmierć Boga, a wierzyła wyłącznie w Życie. To właśnie autora „Dżumy” publicyści i badacze nazywają Moralizatorem bez moralizowania. Pomarzyć o takich osobach i takich autorytetach! A cytat taki: Pewność, że Bóg istnieje, pewność, która nadaje sens życiu, jest znacznie bardziej pociągająca niż możność czynienia zła bezkarnie. Szacunek.

Druga uwaga Franciszka dotyczy zamykania kościołów. Tego statystycznego ze względu na rozwiązanie parafii, brak kapłana itd., ale też w szerszym kontekście. Metaforycznie, bo Kościół zamyka się na wiele sposobów. Papież dostrzega taki prosty fakt: zamknięty Kościół/kościół, to także zamknięcie, uwięzienie Jezusa wewnątrz świątyni. Nie wychodzi On wtedy do świata, trzymamy Go niczym w więzieniu. Do głębszego przemyślenia, nieprawdaż? Dane mi było właśnie odwiedzić kilka kościołów w Hiszpanii, w Castro Urdiales. Oprócz widocznych natychmiast różnic między nami w religijności, to dało się zauważyć coś, co wprost, roboczo i praktycznie komentuje wypowiedź Franciszka. Jeden z kościołów piękny, zabytkowy, z bogatym wyposażeniem, ale trudny do odwiedzenia. Stale zamknięty właściwie. Niełatwo trafić na chwilę otwarcia. Drugi nowszy, skromny, z wielkim, znaczącym freskiem zamiast głównego ołtarza, otwarty stale. Swoją drogą malowidło przedstawia Jezusa wśród mieszkańców, wśród ich zajęć. Na zewnątrz, na ulicach miasta. Otwarty, bo parafianie w nim, są, dyżurują, organizują odmawianie modlitw, teraz właśnie różańca. Wiadomo, Hiszpanie gremialnie porzucili Kościół, nie tylko za sprawą rządów Zapatero. Jak się sprawy potoczą u nas?


Mieczysław Kowalcze*

*O autorze

Polonista, historyk, dziennikarz, pedagog w pracy i życiu. Od wielu lat związany z Zespołem Szkół Społecznych oraz Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym. Autor i współtwórca wydawnictw i publikacji. Działacz Klubu Otwartej Kultury. Niemożliwe jest go nie znać, taki z niego społecznik. Lubiany i szanowany przez wszystkich. Ale skromny, więc na tyle o nim wystarczy.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy