Reklama

Kowalcze: Dwa krótkie, proste życzenia

Opublikowano: pon, 30 gru 2013 15:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeczytaj najnowszy felieton Mieczysława Kowalcze


Przeczytaj najnowszy felieton Mieczysława Kowalcze


Dwa krótkie, proste życzenia


Proste. Niezupełnie Bożonarodzeniowe. Pierwsze. Oby się udało nie stracić, pod naciskiem
i parciem nadmiernego racjonalizmu, zakupów, pracy itd. tej odrobiny (jak ziarnko gorczycy) wiary, którą każdy z nas ma w sobie. Bo pozwala parę rzeczy inaczej przeżyć, obejrzeć, trochę się pospierać z tym, co teraz ważne, modne albo obowiązujące. Drugie. Żebyśmy potrafili zrozumieć i poprawić z korzyścią dla wszystkich, zauważalną, także na naszym portalu, ogólniejszą tendencję; katolicy przemawiają tonem lekkiej wyższości, pouczania, przeciwnicy z kolei z naukowo albo życiowo uzasadnionym lekceważeniem. To prawda, że to drugie życzenie załatwia nieduży problem, ale ile poważniejszych spraw mogłoby się od razu uspokoić. Wystarczy przejrzeć czasopisma z ostatniego tygodnia, posłuchać informacji. Naturalnie warto jeszcze pamiętać o wsparciu się w życzeniach. Na przykład fragmentem dzisiejszego Psalmu 23, który nie dzieli nas wcale na tych z łaską lub bez łaski wiary:


Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały. 
Kto wstąpi na górę Pana,
kto stanie w Jego świętym miejscu? 
Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca,
który nie skłonił swej duszy ku marnościom
i nie przysięgał fałszywie.

A do tego dołącza się Psalm 80 z takim cytatem:


 Boże Zastępów, odnów nas 
i okaż Twe pogodne oblicze, abyśmy doznali zbawienia.


Takiego pogodnego oblicza życzę wszystkim zaglądającym tutaj. Szczególnie w takim pięknym czasie jak Święta Bożego Narodzenia.

Może też komuś się poszczęści i harmonijnie połączy na nowo, i na dzisiejsze dni, operacje rozumu i przesłanki wiary. Co, jak widać, mocno i jeszcze bezskutecznie zajmuje autorów felietonów Kłodzka 24.


Mieczysław Kowalcze*

*O autorze

Polonista, historyk, dziennikarz, pedagog w pracy i życiu. Od wielu lat związany z Zespołem Szkół Społecznych oraz Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym. Autor i współtwórca wydawnictw i publikacji. Działacz Klubu Otwartej Kultury. Niemożliwe jest go nie znać, taki z niego społecznik. Lubiany i szanowany przez wszystkich. Ale skromny, więc na tyle o nim wystarczy.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy