Reklama

Koronawirus: Czy kłodzki sanepid robi testy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Google StreetView

Koronawirus: Czy kłodzki sanepid robi testy? - Zdjęcie główne

Sanepid w Kłodzku | foto Fot. Google StreetView

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koronawirus w Kłodzku: Czy możesz wykonać test na obecność koronawirusa i skąd twój szef dowie się, że jesteś chory?

Koronawirus: Pracownicy kłodzkiego sanepidu mają już dość. Mieszkańcy mają pretensje, że sanepid nie chce zlecić i przeprowadzić im badań na koronawirusa. Tymczasem pracownicy wykręcają się od odpowiedzialności i tłumaczą się, że to do nich nie należy, za wyjątkiem pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć koronawirusa, udaj się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje cię na test.

 

Co zrobić po badaniu na koronawirus?

O wyniku testu na koronawirusa możesz dowiedzieć się z portalu e-pacjent, a do tego czasu jesteś objęty kwarantanną. Niech nie zdziwi cię fakt, że nie dostaniesz od kłodzkiego sanepidu żadnego dokumentu potwierdzającego nakaz izolacji. Możesz za to dostać mandat za złamanie kwarantanny.

 

Kto widzi, że chorujesz na koronawirus?

O tym, że masz podejrzenie koronawirusa lub twoi bliscy go mieli, szybko dowie się twój szef, ponieważ otrzyma taką informację na profilu płatnika składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Zobacz, jak sytuacja wygląda dzisiaj 

Koronawirus- test

 

 

Co to jest kwarantanna i ile trwa?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Więcej informacji znajduje się poniżej.

Przeważnie kwarantanna zaczyna się po tym jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny.

Są jednak sytuacje, gdy objęcie kwarantanną jest niezależne od inicjatywy ze strony sanepidu.

Tzw. kwarantanna graniczna; osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu tej granicy, obowiązkową kwarantannę, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Kwarantanna nakładana „automatycznie”  następnego dnia po zleceniu wykonania testu przez lekarza rodzinnego – trwa do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni. Nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne.

Kwarantanna, której podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie wirusem plus 7 dni po zakończeni przez niego tej izolacji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy