Reklama

Koronawirus krok po kroku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Koronawirus krok po kroku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteś chory? Masz gorączkę? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie wiesz co zrobić? Przeczytaj, krok po kroku jak dziś wygląda droga, którą musisz przejść od wykonania testu do zakończenia kwarantanny.

Objawami charakterystycznymi dla Covid 19 są gorączka powyżej 38 stopni C, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku. Zwłaszcza ten ostatni objaw jest główną podstawą dla lekarza pierwszego kontaktu, aby skierować pacjenta na test. - Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zadecyduje na podstawie badania o wykonaniu testu. Lekarz POZ przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań, w których można wykonać badanie i informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego – wyjaśnia Marta Koczwara, rzecznik prasowy kłodzkiego sanepidu. Jak dostać się do punktu pobrań, gdy nie ma się samochodu, ani prawa jazdy, a przejazd transportem publicznym jest odradzany? Najczęściej pomaga rodzina, ale nie zawsze. - W bardzo skrajnych przypadkach pacjent musi zgłosić lekarzowi, że nie ma możliwości dojazdu i taki „wymazownik” może podjechać do niego, albo lekarz stara się załatwić karetkę i dowóz takiej osoby na wymaz, ale to jest również kwestia podjęcia decyzji przez lekarza – podkreśla Marta Koczwara. Kiedy lekarz kieruje pacjenta na test na podstawie jego objawów, jest on darmowy. Jeżeli chcemy przetestować się na własną rękę zapłacimy za to ok. 500 zł. Izolacja i kwarantanna - tu znów wszystko zaczyna się od lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie objawów kieruje pacjenta na test. - On też informuje osobę o koniecznej izolacji i kwarantannie. Jeżeli mamy małżeństwo i np. mąż ma wynik dodatni, żona również musi odbyć kwarantannę. Osoby z potwierdzonym wynikiem dodatnim COVID 19 znajdują się pod stałym nadzorem lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej – podkreśla Marta Koczwara z kłodzkiego sanepidu. - Natomiast Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny prowadzi nadzór nad osobami z otoczenia chorego. Lekarz kieruje osobę „z plusem” na izolacje, przekazuje nam o tym informacje, a my wyszukujemy osób z otoczenia chorego Kwarantanna trwa 10 dni od chwili kontaktu – przypomina rzeczniczka prasowa. Osoby obejmowane kwarantanną otrzymują od sanepidu pismo, w którym wskazane są daty od kiedy do kiedy muszą pozostać w izolacji. Gdy okres kwarantanny się kończy, mogą opuścić swoje izolatoria bez pisemnej zgody sanepidu. Osoby na kwarantannie kontrolowane są przez policję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy