Reklama

Kopalnia z lekkim opóźnieniem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: dolny-slask.org.pl polska-org.pl

Kopalnia z lekkim opóźnieniem - Zdjęcie główne

foto foto: dolny-slask.org.pl polska-org.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnich tygodniach doszło do nieoczekiwanych przesunięć. Otwarcie kopalni w Ścinawce Śr. może się opóźnić - tak wynika z wywiadu jaki Dariusz Wojciechowski, prezes Nexano Minerals udzielił naszym dziennikarzom.

Na początku najważniejsze pytanie z punktu widzenia mieszkańców - kiedy zaczniecie nabór pracowników i ile osób w pierwszej fazie zatrudnicie? Otrzymanie koncesji to pierwszy krok na drodze do wydobycia pierwszej tony węgla. Pracujemy tak szybko jak możemy, ale wciąż jesteśmy na etapie pozwoleń. Samo przygotowanie planu ruchu zajmuje nam więcej czasu niż przewidywaliśmy. Jest to to praca wielu inżynierów, geologów, hydrologów, mierniczych i innych konsultantów. Jestem dobrej myśli. Przed Świętami Bożego Narodzenia złożymy plan ruchu w Okręgowym Urzędzie Górniczym we Wrocławiu celem jego zatwierdzenia. Teraz planujemy rozpocząć program wiercenia czterech płytkich otworów geotechnicznych na terenie starej cegielni przy wlotach do upadowych udostępniających złoże. Główny Instytut Górnictwa w Katowicach wykona analizę prób gruntu i skał. Po tym będziemy mogli zakończyć projektownie upadowych. Trudno nam przewidzieć kiedy dokładnie zaczniemy nabór pracowników, ale uważam, że pod koniec pierwszego półrocza 2019 pracę znajdzie pierwszych 40-50 pracowników. Taki jest nasz plan. Mieszkańcy Ścinawki Średniej boją się, że przez drążenie wyrobisk pod ich domami zacznie dochodzić do szkód górniczych. Czy ich obawy są uzasadnione? Nie będzie żadnych wyrobisk, ani wydobycia pod domami w Ścinawce Średniej. Od samego początku projektu naszym celem było wyeliminowanie jakiejkolwiek eksploatacji pod terenami zurbanizowanymi. Tak też zrobiliśmy, co potwierdza decyzja środowiskowa wydana dla naszego projektu przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Co z wykupem gruntów, pod którymi będzie odbywać się wydobycie, ale też tych na których powstanie zakład? Nie ma potrzeby wykupu gruntów w obszarze wydobycia. Nasza kopalnia jest kopalnią podziemną, a nie odkrywkową. Wydobycie będzie odbywało się średnio 100 metrów pod ziemią. Podziemne wydobycie węgla nie zmienia użyteczności gruntów na powierzchni. Łąka pozostanie łąką, grunty rolne pozostaną gruntami rolnymi. Zakład górniczy będzie usytuowany na terenie starej cegielni. Jesteśmy w trakcie wykupu gruntów po starej cegielni. I na koniec - czy możemy mówić o konkretnych terminach: kiedy rozpocznie się budowa kopalni i kiedy zacznie się wydobycie? Jeśli wszystko pójdzie według planu to mamy zamiar rozpocząć drążenie upadowych (sztolni) w maju przyszłego roku. Budowa upadowych i zakładu zajmie około 10 miesięcy. Pierwszy węgiel powinien wyjechać na powierzchnię w pierwszym kwartale 2020 r. Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować władzom samorządowym gminy Radków i Starostwa Kłodzkiego za ich wsparcie i pomoc w realizacji kopalni KWK Heddi II. A w związku ze zbliżającą się Barbórką życzyć całej braci górniczej Ziemi Radkowskiej i Noworudzkiej Zdrowia i Szczęścia. Szczęść Boże. Idziemy do przodu po pierwszą tonę. Zapewniam wszystkich mieszkańców gminy Radków i powiatu kłodzkiego, że górnictwo węglowe wraca na Dolny Śląsk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy