Reklama

Kontrolują chorobowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kontrolują chorobowe - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie milion 700 tys. zł wróciło na konta ZUS na Dolnym Śląsku po kontroli zwolnień lekarskich w 2018 roku. Pacjenci byli kontrolowani zarówno przez lekarzy orzeczników jak i inspektorów ZUS, którzy sprawdzali, w jaki sposób wykorzystują swoje zwolnienie.

Najwięcej pieniędzy odzyskał legnicki oddział ZUS – 684 tys. zł; wałbrzyski 469 tys. zł. Każda osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim może być skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aż dwukrotnie. ZUS sprawdza zarówno to czy osoba, która ma zwolnienie jest rzeczywiście chora jak i to, czy czas zwolnienia wykorzystuje na leczenie, czy w tym czasie wyjechała na urlop lub pracuje dla konkurencyjnej firmy. Nie tylko ZUS ma prawo do kontroli osób, które są na chorobowym. Może to także robić we własnym zakresie każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników. - Coraz częściej to pracodawcy proszą nas o kontrolę swojego pracownika, bo chcą sprawdzić czy rzeczywiście choruje, żeby nie płacić za fikcyjne zwolnienia w czasie, których pracownik bierze udział w maratonie. Mieliśmy przypadek, że listę zawodników maratonu dostarczył do ZUS jego pracodawca, a pracownik w wyniku kontroli został pozbawiony zasiłku – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Przykłady lewych L4 Nauczycielka pracowała w jednym przedszkolu, w drugim była na zwolnieniu lekarskim Adwokat wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed sądem Chory, którego inspektor nie zastał w domu, wyjaśnił, że pojechał na urodziny córki do Irlandii Chora w czasie zwolnienia miała wieczór autorski – czytała swoje wiersze w kawiarni

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy