Reklama

Kłodzko. Zmarł Robert Stando - Honorowy Obywatel Kłodzka

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Kłodzko. Zmarł Robert Stando - Honorowy Obywatel Kłodzka - Zdjęcie główne

foto Muzeum Ziemi Kłodzkiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko: 12 stycznia zmarł Robert Stando, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta związany z Kłodzkiem. Informację o śmierci Honorowego Obywatela Kłodzka przekazało Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Robert Stando urodził się w 1931 roku w Berlinie. W latach 1946-1951 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Był absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej PWSF w Łodzi.

Od 1957 do 1972 r. związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, a od 1973 r. z Wytwórnią Filmową „Czołówka”. Jeszcze jako student zrealizował dokumentalny obraz pt. „Miasto, które może zginąć”, pokazujący powojenną katastrofę budowlaną zabytkowej części Kłodzka i będący apelem o ratunek dla miasta. Film ten wyświetlany jest obecnie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej na stałej wystawie „Z dziejów Kłodzka”.

Autor ponad stu filmów...

Robert Stando był autorem ponad stu filmów dokumentalnych, oświatowych i telewizyjnych, w tym obrazów o Kłodzku i ziemi kłodzkiej, m.in. „W murach” (1992), „To zło złotostockie” (1992), „Wzgórza lewińskie” (1996), „Oczy czasu” (1997), „Wilcza jama i okolice” (1999), „Most z żelaza” (2007). 

Jego twórczość dotyczyła problematyki wiejskiej, stosunków polsko-niemieckich, portretów i tematyki muzycznej. Reżyser nie unikał trudnych tematów, często prowokował. Wiele z jego filmów otrzymało nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych. W 1999 roku w uznaniu za zasługi dla miasta otrzymał Tytuł Honorowego Obywatela Kłodzka.

 

info: Muzeum Ziemi Kłodzkiej

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy