Reklama

Wymazy na koronawirusa w Kłodzku. Kto się tym zajmuje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Wymazy na koronawirusa w Kłodzku. Kto się tym zajmuje? - Zdjęcie główne

Kto w Kłodzku zajmuje się pobieraniem wymazów na koronawirusa? | foto Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto będzie robił wymazy na koronawirusa w Kłodzku? Gdzie będą przeprowadzane testy? Dowiedz się, kiedy możesz zrobić sobie test i jak się do niego przygotować

Żołnierze przejmują mobilne punkty medyczne. Będą robić wymazy. Od 1 listopada w powiecie kłodzkim to wojsko jeździ po domach karetką i pobiera wymazy do testów na obecność koronawirusa. Do tej pory zajmowali się tym medycy, ale ze względu na braki kadrowe zmuszeni są skorzystać z pomocy Wojsk Ochrony Terytorialnej. Praca żołnierzy będzie nadzorowana przez pracowników kłodzkiego szpitala. Czy mieszkańcy powiatu kłodzkiego mają podstawy, aby bać się, że żołnierze nieumyślnie zrobią krzywdę pacjentom? 

 

Jakie kwalifikacje mają żołnierze skierowani do pobierania wymazów?

Jak się okazuje, Żołnierze skierowani do pracy w punkcie wymazowym mają przeszkolenie medyczne. - Podstawowe wymagane przeszkolenie to Kurs Kwalifikowanej Pierwszej pomocy. Oprócz tego mają też skończone kursy pobierania wymazów. Są to osoby wykwalifikowane, spełniają wymogi zgodne z ustawami i nie są brane z łapanki - przekonują nas w nieoficjalnych rozmowach żołnierze. 

Żołnierze do pobierania wymazów w Kłodzku są oddelegowywani z lokalnych brygad. Przy operacji "Trwała Odporność" Wojsko Ochrony Terytorialnej współpracuje z żołnierzami Wojsk Operacyjnych.   

 

Zobacz, gdzie w powiecie kłodzkim zrobisz wymaz:

 

Jak przygotować się do badania? 

- bądź na czczo (przynajmniej 3 godziny przed badaniem)

- miej przy sobie dokument ze zdjęciem i nr PESEL

- przed samym badaniem nie myj zębów, nie żuj gumy i nie stosuj leków na gardło

- 2 godziny przed badaniem nie stosuj kropli, maści czy aerozoli do nosa 

 

Co zrobić po badaniu?

Wynik badania możesz sprawdzić na internetowym koncie pacjenta -  www.pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. Jeżeli twój wynik okaże się pozytywny, zostaniesz skierowany na kwarantannę. Więcej o kwarantannie dowiesz się na IKP lub pod numerem tel. 22 10 43 705.

Pamiętaj, że od teraz osoby, z którymi mieszkasz, w przypadku twojej choroby są automatycznie objęte kwarantanną i muszą na niej pozostać w trakcie twojej izolacji, a także 7 dni po jej zakończeniu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy