Reklama

Kłodzko: Wybudują około 100 nowych mieszkań

Opublikowano:
Autor:

Kłodzko: Wybudują około 100 nowych mieszkań - Zdjęcie główne

Jarosław Pucek, wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości i Jacek Hecht, członkiem Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się z burmistrzem Michałem Piszko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Krajowy Zasób Nieruchomości chce dać samorządom kasę na wybudowanie 1000 mieszkań. Ile wybudują w naszych miejscowościach?

Kłodzko. Jeśli nie łapiesz się na mieszkanie komunalne, ale nie stać Cię się na kupienie własnego lokum, skorzystaj z SIM-u. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to szansa na własne M4. Burmistrz Kłodzka podpisał właśnie porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. To pierwszy krok na drodze do wybudowania tysiąca mieszkań w regionie.

W poniedziałek, 15 lutego, do kłodzkiego ratusza przyjechali Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości i Jacek Hecht, członek Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. W sali rajców pojawili się także burmistrzowie z okolicznych gmin, bo w ramach SIM-u powinno powstać około tysiąc mieszkań. Dlatego do SIM-u musi wejść kilkanaście gmin z powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego. Po pierwszym spotkaniu widać, że zainteresowanie nową inicjatywą jest dość duże.

Ciekawe warunki

Samorządy, jeśli stworzą SIM, dostaną na jego prowadzenie 3 mln zł. Wkład gmin do inwestycji to ziemia pod budynki z mieszkaniami (wkład aportem). Budowa mieszkań w 35 procentach zostanie sfinansowana przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Pozostała potrzebna kwoto to dogodny kredyt w KBGK oraz wkłady lokatorów, którzy będą mogli w perspektywie kilkunastu lat wykupić mieszkania na własność. - Warunki są bardzo atrakcje i na pewno poważnie podejdziemy to tej propozycji – mówi Jerzy Król, burmistrz Szczytnej. – My chcielibyśmy wybudować w Szczytnej w ramach SIM-u 30 mieszkań – dodaje.

Jaki czynsz?

Czynsz, w wybudowanych w ramach SIM-u mieszkaniach, wynosiłby 11-12 zł za m kw. - W pierwszych latach lokatorzy mogliby liczyć na dopłaty z Funduszu Mieszkaniowego. To obniżyłoby stawkę do 9 zł za m kw. - zaznacza Jarosław Pucek, wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości. - SIM-y to nowość na polskim rynku mieszkaniowym. One tak naprawdę dopiero się tworzą. Pierwsze łopaty pod budowy mieszkań zostaną wbite już w 2022 roku – dodaje.

Kiedy u nas?

- W przypadku Kłodzka łopata na placu budowy budynków w ramach SIM-u zostanie wbita w roku 2023. Miasto ma 0,5 ha ziemi na osiedlu Warszawy Centrum - zapewnia Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. - Będziemy chcieli wybudować tam 80-90 mieszkań o powierzchni 50-60 metrów kw. każde – dodaje.

Czy w ślady Kłodzka pójdą inne gminy?

Piszko twierdzi, że w ciągu 2 najbliższych lat do projektu przyłączy się tle gmin, że będzie można powołać SIM. Samorządowcy na tak Samorządowcy z ościennych gmin z dużym zainteresowaniem przyjęli nową inicjatywę mieszkaniową. Kudowa-Zdrój wcześniej zabiegała o realizację w uzdrowisku programu Mieszkanie plus. Niestety w kurorcie jak również w trzech innych gminach, które podpisały porozumienie o współpracy rządowy program nie wypalił. - Mamy teren na tego rodzaju budownictwo. Albo stanie tam budynek z 30 mieszkaniami, albo dwa - z 60. Od razu pochylimy się nad przedstawioną przez KZN koncepcją – deklaruje Aneta Potoczna, burmistrz Kudowy-Zdroju.

 

Romuald Piela

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy