Reklama

Kłodzko. Remont kaplicy na cmentarzu komunalnym

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. FB/Michał Piszko

Kłodzko. Remont kaplicy na cmentarzu komunalnym  - Zdjęcie główne

W I etapie poprawiona zostanie elewacja, stolarka drzwiowa i okienna | foto Fot. FB/Michał Piszko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamontowany zostanie elektroniczny dzwon i wykonane przyłącze elektryczne. Co jeszcze obejmie remont kaplicy?

Kłodzko. Rozpoczął się remont kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ulicy Dusznickiej. W I etapie poprawiona zostanie elewacja, stolarka drzwiowa i okienna, uzupełnione będą witraże i wykonane zostaną nowe otwory okienne. Zamontowany zostanie także elektroniczny dzwon i wykonane przyłącze elektryczne. Kaplica powstała na początku XX w. Nie jest to jednak jedyna kaplica na cmentarzu. Znajduje się tu również kapliczka domkowa – mała, murowana i otynkowana kapliczka domkowa z XIX w., przykryta dwuspadowym daszkiem pokrytym dachówką. Tylną ścianą kapliczka przylega do ul. Korytowskiej. Co ciekawe na cmentarzu można znaleźć też kamienny krzyż. Według legendy upamiętnia on śmierć polskiego pielgrzyma Adama Markowskiego, który został napadnięty i zabity w Kłodzku podczas drogi powrotnej z Rzymu w 1604 r. Inna legenda określa ten krzyż jako krzyż pokutny, czyli krzyż wystawiany przez zabójcę w wyniku jego umowy ugodowej z rodziną zabitego, mającej zapobiec krwawej zemście. Umowy takie były dopuszczalne w średniowieczu i w niektórych z nich, jednym z postanowień była fundacja krzyża przez zabójcę. 

Cmentarz komunalny przy ul. Dusznickiej składa się z dwóch części: starszej, w której główne miejsce zajmuje aleja prowadząca do kaplicy cmentarnej oraz nowszej, ktora powstała w latach 90. XX wieku. W północno-wschodniej części nekropolii znajduje się kwatera poległych i pomordowanych żołnierzy polskich i radzieckich oraz więźniów obozów i twierdzy.

K.Golak

 

Czytaj także:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy