Kłodzko. Wody Polskie w Kłodzku umacniają brzegi i regulują koryto Nysy. Idą na to tony betonu i stali. Jakby tej betonozy było mało zapowiedziały "naprawę" i wzmocnienia brzegu Nysy Kłodzkiej za miastem, w szczerym polu.
To naturalna rzecz, że rzeka z jednej strony podmywa brzeg, a z drugiej tworzy łachę piachu i żwiru – mówią przyrodnicy i interweniują, bo w wyrwie, którą chcą zlikwidować Wody Polskiej gnieżdżą się ptaki.
Zapowiedź Wód Polskich zmobilizowała nie tylko przyrodników. Interwencję podjęła poseł Małgorzata Tracz, która napisała do Regionalnej Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Zwracam się z prośbą o pilną interwencję z uwagi na niebezpieczeństwo wystąpienia istotnej szkody przyrodniczej nad brzegiem rzeki Nysa Kłodzka na południe od Kłodzka. Interwencja dotyczy konieczności ochrony gatunków ptaków objętych ochroną ścisłą poprzez jak najszybsze zapobieżenie planowanemu przez Wody Polskie wzmocnienia naturalnego skarpowego brzegu rzeki Nysy Kłodzkiej – pisze posłanka.
Wykonanie tego przedsięwzięcia doprowadzi do zniszczenia miejsca lęgowego ptaków chronionych gniazdujących i bytujących przy nurcie tej rzeki, takich jak: brzegówka, zimorodek, sieweczka rzeczna, brodziec piskliwy, pliszka górska i pluszcz, które aktualnie mają okres lęgowy – dodaje.
RDOŚ do Wód Polskich
Z treści interwencji poselskiej podpisanej przez Panią Małgorzatę Tracz wynika, że (cyt.) „w najbliższej przyszłości ma być zabezpieczony i wzmocniony fragment brzegu Nysy Kłodzkiej znajdujący się około 1,5 km na południe od Kłodzka. Jest to fragment, gdzie rzeka w naturalny sposób tworzy zakole i bystrza. Podmywa brzeg z jednej strony, tworząc skarpę, a w jej korycie tworzą się w tym miejscu kamieniste ławice. Od strony przyrodniczej jest to miejsce wyjątkowe na ziemi kłodzkiej. Rzeka jest tu nieuregulowana i ma tu swój pierwotny charakter. Od wielu lat w skarpie gnieżdżą się brzegówki, tworząc kolonię lęgową liczącą do kilkudziesięciu par. Jest to prawdopodobnie jedyne miejsce występowania brzegówek na ziemi kłodzkiej”.Ponadto liczne interwencje obywatelskie również opisują planowane przez Wody Polskie prace zabezpieczenia wyrwy nad brzegiem Nysy Kłodzkiej jako działania prowadzące do zniszczenia miejsc lęgowych i siedlisk ptaków objętych ochroną gatunkową.
W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem, czy dla ww. terenu sporządzona została przez doświadczonego specjalistę zoologa inwentaryzacja przyrodnicza bądź przegląd przyrodniczy oraz czy dokonano oceny ewentualnego wpływu planowanej inwestycji polegającej na naprawie wyrwy w brzegu Nysy Kłodzkiej na środowisko przyrodnicze opisanego terenu. Informacje w ww. zakresie należy przedłożyć w terminie 14 dni od daty otrzymania pisma - Katarzyna Łapińska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.