Reklama

Kłodzko: Czy kard. Henryk Gulbinowicz dalej będzie Honorowym Obywatelem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kłodzko: Czy kard. Henryk Gulbinowicz dalej będzie Honorowym Obywatelem? - Zdjęcie główne

Kłodzko: Czy Henryk Gulbinowicz dalej ma prawo do tytułu Honorowego Obywatela Kłodzka?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko. Czy radni miasta wyciągną z grobu zmarłemu kard. Gulbinowiczowi tytuł Honorowego Obywatela? Co na ten temat sądzą kłodzcy duchowni?

Kłodzko na swojej liście Honorowych Obywateli ma między innymi kardynała Henryka Gulbinowicza. Czy w świetle ostatnich wydarzeń ten tytuł nadal pozostaje aktualny? 

 

Zaszczytny tytuł nadany przez Kłodzko

30 września 1996 rada miejska w Kłodzku nadała Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Kłodzka. Wtedy był jeszcze metropolitą wrocławskim o nieskazitelnej opinii. Na liście razem z nim pojawili się: 

Lech Wałęsa - były prezydent RP 

Miloslav Vlk - prymas Czech

Józef Zych - marszałek sejmu RP

Zdenka Hornikowa - starosta Nachodu

Julian Golak - przewodniczący komitetu organizacyjnego VII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej 

 

Przeczytaj, co na temat kardynała Henryka Gulbinowicza piszemy w wydaniu gazety: 

 

Co z Honorowym Obywatelem? 

W powiecie kłodzkim Gulbinowicz nosi tytuł Honorowego Obywatela w Lądku-Zdroju, Kłodzku i Gminie Kłodzko. Według niepotwierdzonych informacji, radni miasta Kłodzko planowali doprowadzić do cofnięcia zaszczytnego tytułu. W międzyczasie jednak Henryk Gulbinowicz zmarł. 16 listopada w mediach pojawiła się informacja o jego śmierci. To stawia sprawę w zupełnie innym świetle. 

Czy można cofnąć taki tytuł pośmiertnie? Udało nam się dowiedzieć, że owszem, jest to możliwe.

Zapytaliśmy przewodniczącą rady miejskiej w Kłodzku, Elżbietę Żytyńską, czy na najbliższym posiedzeniu rady miasta zostanie podjęty temat kard. Gulbinowicza. - Nie znam jeszcze porządku obrad, nie jest on do końca złożony i doprecyzowany. Natomiast na dzień dzisiejszy nie zakładamy tego w porządku obrad, nie ma takiej pozycji - mówi Żytyńska.  

 

Kłodzko - stanowisko duchownych

Wokół tematu kard. Henryka Gulbinowicza i tego, co się stanie z jego tytułem po śmierci, jest kompletna cisza. Spirala milczenia zdaje się być nie do przebicia. Zapytaliśmy kilku kłodzkich duchownych, jakie mają zdanie w tej sprawie. Żaden z nich nie chciał udzielić nam odpowiedzi. 

 

Zarzuty 

W maju 2019 roku kard. Henryk Gulbinowicz został publicznie oskarżony o to, że w 1990 roku napastował seksualnie 15 letniego ucznia seminarium duchownego w Legnicy. Kościół wszczął wobec niego postępowanie wyjaśniające. Sprawa trafiła też do prokuratury, ale została umorzona z powodu przedawnienia. 

6 listopada 2020 roku, Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o wyniku śledztwa w sprawie molestowania seksualnego, którego miał dopuścić się kardynał. Stolica Apostolska zarządziła wobec niego: zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze, a także wpłacenie darowizny na rzecz Fundacji św. Józefa, powołanej w celu przeciwdziałania nadużyciom seksualnym w Kościele katolickim. W artykułach opublikowanych w mediach watykańskich doprecyzowano, że zarzuty sformułowane wobec kardynała dotyczyły molestowania, aktów homoseksualnych i współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy