Reklama

Kłodzki RP: Przeciw bezrobociu

Opublikowano: śr, 30 sty 2013 17:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeczytaj, co przedstawiciele Ruchu Palikota napisali o bezrobociu. 


Bartłomiej Wolski i Ryszard Skowroński - szefowie kłodzkiego Ruchu Palikota przesłali na [email protected] stanowisko w sprawie bezrobocia w powiecie kłodzkim. Publikujemy je

Powiat Kłodzki od lat zajmuje niechlubne miejsce w czołówce powiatów z największym bezrobociem na Dolnym Śląsku (2 miejsce) i w Polsce (21 dane GUS wg. stanu za listopad 2012). Przyczyny są niby ogólnie znane – w skali makro to wysokie koszty pracy (ZUS, podatki), ciągle rosnący gąszcz przepisów podatkowych i prawnych, fatalne rozwiązania (a właściwie brak rozwiązań) w szkolnictwie zawodowym, brak szeroko rozumianych realnych zachęt do tworzenia nowych firm.

Niby problemy są podobne w całej Polsce, ale nasz powiat dzierży niechlubny prymat wśród innych podobnych jednostek samorządowych i co gorsza nie daje się tego prymatu pozbawić?

Jakież to ,,specjalności,, plasują nas na liczbie 26% stopy bezrobocia do osób aktywnych zawodowo? To oczywisty i widoczny gołym okiem brak rzeczywistej (nie papierowej i corocznie bezmyślnie powielanej) strategi i wizji rozwoju powiatu. To ewidentne marnotrawstwo środków publicznych przeznaczonych na walkę z bezrobociem (przykładowo, ze środków na aktywizację masowo korzystają urzędy samorządowe, łatając sobie w ten sposób dziury w budżetach i nie kreując prawie wcale stałych miejsc pracy).To nic nie wnoszące szkolenia organizowane na zasadzie „odwałkowania tematu“, to zupełnie nieprzygotowane kadry nauczycielskie do np. przekwalifikowania profili nauczania, to ręczne (autorytarne) sterowanie szkolnictwem ponadgimnazjalnym w naszym powiecie.

To czynnik ludzki czyli wzajemna niechęć samorządowców wynikająca z ich upartyjnienia ale także z osobistych animozji (p.Awiżeń-starosta, p.Longawa-wójt, p.Szpytma-burmistrz), która skutkuje brakiem jakiejkolwiek wspólnej polityki w zakresie pozyskiwania inwestorów zewnętrznych. Dlaczego ci panowie nie pochylili się dotąd nad tematem inwestor dla strefy ekonomicznej Krosnowice/Żelazno? Co im w tym przeszkadza? Odległości w Kłodzku? „Pomysły“ inwestycyjne jednego samorządowca psują rynek pracy np. zamknięcie ponad 1200 mikro-firm po otwarciu Galerii Twierdza Kłodzko. Dlaczego RMKłodzko nie urodziła osłonówki a w ślad za nią inne rady miejskie w kotlinie? Nikt tego nie był w stanie przewidzieć? Kto nami rządzi w takim razie? Nasi lokalni „włatcy móch“ nie czują bluesa gospodarczego.

„My nie odpowiadamy z bezrobocie w powiecie, tylko za bezrobocie w Kłodzku“ wykrzyczane do kamer przez, jeszcze nie posła, Andrzeja Dąbrowskiego, obecnie w PSL). Dotyczy to także obecnych starostów i wicestarostów w osobach panów Awiżenia i Łąckiego ( to lewica, czego się pytam lewica?)w szczególności. Serwowane przez nich wizje rozwoju powiatu to jedynie opakowania i stare szlagiery (turystyka, makieta kotliny za kilkanaście milionów złotych(?), czy też inne szalgiery typu tniemy,likwidujemy bo się nie bilansuje!!???). Wygaszanie w powiecie PUP –ów, szkół, PCPRów, trwa wygaszanie powiatu w najlepsze. Dlaczego żaden ze starostów nie umiał się przebić do władz wojewódzkich czy też krajowych z problemami drogi S8, czy też kolei lokalnej. Szok.

Do lotniska należy dojechać w mniej niż godzinę , nikt normalny z dużymi pieniędzmi tutaj w innym wypadku nie wejdzie!To ABECADŁO ,,drodzy,, samorządowcy i politycy Platformy, innych SLD i PiS!

Obecne inwestycje w kolej wynikają bardziej z rodzielnika wojewódzkiego na szczęście(strategia rozwoju dolny Śląsk 2013 -2020) niż z działań „kłodzkiego lobby“ ponieważ takiego lobby po prostu nie ma.

Powiatowa Rada Zatrudnienia z p.Wilichowską na czele? Co ta osoba wniosła konstruktywnego do naszego życia oprócz milej powierzchowności? Wie ktoś?

Nam potrzeba pracy i tego powinniśmy się domagać od naszych przedstawicieli w sejmie( pozdrawiamy posła Kubę Szulca) oraz samorządowców, też pozdrawiamy (starostę i burmistrza w szczególności).


Opracował dla Państwa (na szybko) Ryszard Skowroński i Bartłomiej Wolski z Ruchu Palikota. Oczekujemy polemiki, oczekujemy debaty publicznej nad stanem Powiatu Kłodzkiego, nad stanem miasta Kłodzka.


Treść oryginalna, nie zmieniana przez redakcję portalu Klodzko24.eu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy