reklama

Jakubczyk: Rządzą, jak chcą - zapłacimy wszyscy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakubczyk: Rządzą, jak chcą - zapłacimy wszyscy - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeczytaj najnowszy felieton Zygmunta Jakubczyka
Reklama lokalna
reklama


Przeczytaj najnowszy felieton Zygmunta Jakubczyka


RZĄDZĄ, JAK CHCĄ – ZAPŁACIMY WSZYSCY


Tak porażającego Wystąpienia Pokontrolnego dawno nie czytałem. Arogancja, ignorancja, niekompetencja, brak poszanowania dla zasad i obowiązującego prawodawstwa - słów brak. Dużo dziś mowy o Raporcie NIK, oceniającym działanie Spółki ”Wodociągi Kłodzkie. Napisane tam - „takie działanie w praktyce oznaczało zgodę ze strony Zarządu Spółki na zadłużenie Spółki dla umożliwienia pozyskania przez Gminę Miejską Kłodzko środków finansowych do budżetu na 2012 rok w łącznej kwocie 8.300,0 tys. złotych” Wszyscy wiemy, że powzięto 10 milionowy kredyt, którego spłata (o dziwo) rozpocznie się od 2015 roku, a więc pod rządami nowej już Rady. Dalej jest stwierdzenie, (w mojej ocenie bardziej istotniejsze). „Wodociągi Kłodzkie”, jako gminna osoba prawna, nie wchodzi - zgodnie z ustawą o finansach publicznych – w skład sektora finansów publicznych i w związku z tym jej zadłużenie nie obciąża limitu zadłużenia Gminy Miejskiej Kłodzko” mimo tego, że Miasto ma 100% udział (właściciel Spółki). Krótko mówiąc. Polacy nic się nie stało. „Kowal zawinił, Cygana wieszać będziem”. Wszyscy wiemy w czym istota rzeczy, ale wszyscy usta pełne wody mają. Zapytałbym. Jeśli taki wniosek NIK, to gdzie konkluzja tejże instytucji kontrolnej Państwa polskiego, że należałoby dokonać i to w trybie możliwie szybkim, nowelizacji ustawy o finansach publicznych, ukrócającej takie praktyki, bo nie jest to tylko przypadek Kłodzka. Gdzie Regionalna Izba Obrachunkowa, która opiniowała wykonanie budżetu Gminy za rok 2012 i jakoś tej problematyki nie dostrzegła. Gdzie Rada Miejska, na której ciąży ustawowy obowiązek kontroli organóe samorządowych. Tu zasadnym wydałoby się być postawienie pytania o jakość kontroli instytucji do tego powołanych, które polskiego podatnika mało nie kosztują. Można mówić wręcz o powszechności księgowości kreatywnej. No, ale skoro o takiej księgowości można mówić na szczeblu krajowym, to dlaczego nie można byłoby tego przenosić na grunt lokalny. Przypadek Kłodzka jest tu o tyle wymowny, że chyba obrazuje wierzchołek góry lodowej. Spytacie dlaczego? Czyżby zapomniano już o długu ciążącym na ZAMG-u i to za basen w kwocie chyba dwukrotnie wyższej niż w Wodociągach?. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że i jedna i druga Spółka jest własnością Gminy Miejskiej Kłodzko – naszą, podatników. Wniosek nasuwa się sam. Skoro takie rzeczy działy się w Wodociągach, to czy przypadkiem nie ma lustrzanego odbicia w ZAMG. Tu też kontrola NIK bardzo wskazana. Choć łącznie, jest to dług 30 milionów, to tak, jakby go nie było.

Obie Spółki bezspornie ponosić będą koszty obsługi kredytu. Na koszty obsługi będą musiały uzyskiwać przychody. Tu można postawić pytania w jaki sposób?, jakim kosztem?, etc… Pewnie w budżecie miasta pojawi się pozycja kosztowa dokapitalizowanie spółek z udziałem Gminy Miejskiej Kłodzko, tylko kto z mieszkańców - podatników będzie o tym wiedział? Zadałbym tu NIK-owi pytanie. Jeśli obie spółki nie wchodzą w sektor finansów publicznych, to dlaczego mają prawo do korzystania z dokapitalizowania z budżetu miasta. Jakby to nie nazwać, przekrętem i ekwilibrystyką finansową śmierdzi. Końcowy skutek będzie zawsze ten sam. Za to wszystko zapłaci mieszkaniec miasta Kłodzka – my podatnicy. Wiecie teraz dlaczego woda w Kłodzku tak drogo kosztuje? Wcale nie wykluczone, że będzie kosztować jeszcze więcej.

W Kłodzku mamy do czynienia z kumulacją patologii nie tylko na szczeblu samorządności lokalnej. Wielce wymowne jest w tym względzie Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 lutego 2013 roku - cytat „Gdyby Sąd miejscowo właściwy miał uchylać się od rozpoznania sprawy za każdym razem, gdy rozstrzygana jest ważna lokalnie sprawa z udziałem osób pełniących funkcje publiczne w miejscowej społeczności, występujących w roli oskarżonych, to autorytet wymiaru sprawiedliwości zostałby znacząco obniżony. Poza tym sprawiałoby to wrażenie istnienia niejasnych relacji pomiędzy sądem i organami samorządu terytorialnego”.

Pisaliśmy, inicjując Referendum w sprawie odwołania Burmistrza Bogusława Szpytmy i Rady Miejskiej w Kłodzku w 2012 roku, w Uzasadnieniu do wniosku:

- Stanowiskowe uzależnienie członków Rady Miejskiej należących do koalicyjnej grupy Burmistrza Szpytmy, wyczerpujące znamiona skorumpowania, skutkuje dysfunkcyjnością nie pozwalającą na racjonalne i obiektywne wykonywanie powierzonego mandatu społecznego

- Przerzucanie kosztów miasta na barki obywatela skutkujące drastycznymi podwyżkami cen wody i ścieków, a także i innych opłat w tym czynszów za najem mieszkań. W roku 2012 była to ponad 20% podwyżka. Ponowię zadane przeze mnie swego czasu pytanie. Co się jeszcze w tym Kłodzku stać musi, abyśmy zrozumieli, że rządy Szpytmy przynoszą temu miastu więcej szkody niż pożytku?

Nie mam zamiaru wytykanie komukolwiek braku zainteresowania żywotnymi sprawami miasta i braku udziału, wcale nie małej grupy mieszkańców w Referendum. Im dedykuję ostatnie sceny serialowego filmu „Kariera Nikodema Dyzmy”. W scenie tej Dyrektor gabinetu Prezydenta pyta. Z czego śmieje się (rzekomo przygłupawy) Żorż Ponimirski, wpuszczony na salony establishmentu. Pamiętacie odpowiedzieć? Z Was się śmieję! Z was.

Tu interpretacja własna. To Wy wynieśliście miernotę na piedestał. Daliście mu berło i koronę. Król okazał się być nagi. Zastawił berło. Zastawił koronę. Niedługo Miasto zastawi.


Zygmunt Jakubczyk*

*Autor był posłem na Sejm RP od 1993 do 1997 roku z ramienia Unii Pracy. Podczas stanu wojennego został wyrzucony z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był również członkiem NSZZ "Solidarność".

 

Poglądy przedstawione w powyższym tekście są subiektywną opinią autora i mają na celu wyłącznie zarysowanie proponowanych przez niego idei. Wszelka pojawiająca się w nim krytyka dotyczy działań i opinii, nie osób.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama