Reklama

Jakubczyk: Co z tym przesłaniem?

Opublikowano: wt, 7 maj 2013 14:07
Autor:

Jakubczyk: Co z tym przesłaniem? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Były poseł oburzony zachowaniem burmistrza i starosty.


- Dla niektórych środowisk walka polityczna ważniejsza od Polski - pisze Zygmunt Jakubczyk z Ruchu Palikota

Nigdy przedtem istniejące uwarunkowania polityczne nie dawały Polakom możliwości powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym, gospodarczym i kulturalnym. Nowa jakość życia publicznego wprowadzoną reformą samorządową gwarantuje społeczeństwu korzystanie w pełni z ich praw obywatelskich. Czyż nie jest to realizacja dążeń Ojców Konstytucji 3 Maja. W pierwszej kolejności to samorząd terytorialny służy utrwalaniu demokracji lokalnej i budowaniu społeczeństwa w pełni obywatelskiego. Bez wątpienia realizacji budowy tej idei nie tylko sprzyjał, a przede wszystkim kreował i tworzył ruch solidarnościowy, którego miałem zaszczyt bycia uczestnikiem. Za swój naczelny cel, zarówno wobec naszych poprzedników, jak i następnej generacji Polaków,  traktuję obowiązek zachowania i pielęgnacji szczytnych idei naprawy Rzeczypospolitej. Moje poczucie obowiązku ma wymiar szczególny. Mam prawo tak powiedzieć i mówię to bez względu na to, czy się to komuś podoba, czy też nie. Będąc Posłem na Sejm RP II kadencji, uczestniczyłem w uchwalaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku - obecnie obowiązującej.

W dniu 3 maja uczestniczyłem w uroczystości powiatowych i miejskich obchodów Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku Sybiraków. Gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta Kłodzka przedstawianie uczestników, a jakże, rozpoczął od przedstawicieli duchowieństwa, podając ich obecność nie tylko z imienia i nazwiska. Przywitał przedstawicieli parlamentu, Starostę, przedstawicieli organów państwowych i wybranych partii politycznych. Milczeniem pominął uczestnictwo wielu tych, którzy w poczuciu obywatelskiego obowiązku, patriotyzmu i poszanowania zasad demokracji, byli uczestnikami narodowej uroczystości. Starosta, jako współorganizator również głos zabierał. Do obu mam pytanie. W jaki sposób chronicie zdobyczy polskiej demokracji pielęgnującej zasady równości, tolerancji i poszanowania odmienności poglądów i przekonań? Przecież to były jedne z podstawowych przesłanek twórców Konstytucji 3 Maja. Niestety, tak jak niegdyś, tak i dzisiaj istnieją środowiska polityczne nie tylko na szczeblu krajowym, a także na szczeblu samorządowym, nie dostrzegające aktualnych problemów i wyzwań przed jakimi stoimy. Dla tych środowisk ważniejsza jest bieżąca walka polityczna.

Gdzie te profesjonalistki z KCSiR-u kłodzkiego, dbające o przygotowanie, oprawę i przebieg uroczystości. Panie Starosto. Był Pan współorganizatorem, a więc współodpowiedzialnym za przygotowanie i przebieg uroczystości. Widać obaj włodarze zadbali o jedno. Prezentację swojego uczestnictwa i swojego środowiska. Panowie, w ten sposób nie buduje się zgody narodowej. To jest psucie demokracji. To jest Państwa psucie.

 Zygmunt Jakubczyk*

*Autor był posłem na Sejm RP od 1993 do 1997 roku z ramienia Unii Pracy. Podczas stanu wojennego został wyrzucony z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był również członkiem NSZZ "Solidarność".

 

Poglądy przedstawione w powyższym tekście są subiektywną opinią autora i mają na celu wyłącznie zarysowanie proponowanych przez niego idei. Wszelka pojawiająca się w nim krytyka dotyczy działań i opinii, nie osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy