reklama
reklama

Historycznym pociągiem przez Góry Sowie i Kotlinę Kłodzką

Opublikowano:
Autor:

Historycznym pociągiem przez Góry Sowie i Kotlinę Kłodzką - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDolny Śląsk to region o fascynującej historii, pełen zabytków, malowniczych krajobrazów i inżynieryjnych perełek. Wśród nich wyróżniają się dwie wyjątkowe linie kolejowe – nr 266 i 286 – biegnące wzdłuż Sudetów Środkowych. To jedne z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, doskonałe nie tylko dla miłośników kolei, ale także dla pasjonatów przyrody, fotografii i podróży z nutą nostalgii.
reklama

W ramach projektu „Kolejowe szlaki Dolnego Śląska” Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia przygotował wyjątkową propozycję na niedzielę, 18 maja 2025 roku. Po raz pierwszy zabytkowy skład dotrze aż do Bystrzycy Kłodzkiej, oferując uczestnikom podróż przez najbardziej widowiskowe zakątki regionu.

 

Przez zabytki inżynierii i krajobrazu – linie 266 i 286

Linia kolejowa nr 266, znana jako dawna Kolej Bystrzycka, powstała na początku XX wieku. Jej przebieg między Świdnicą a Jedliną-Zdrojem to prawdziwy majstersztyk techniki – tor biegnie wzdłuż rzeki Bystrzycy, wielokrotnie ją przecinając na efektownych mostach, w tym na słynnym moście Gerbera.

Charakterystyczne przęsła skierowane ku dołowi umożliwiały podróżnym podziwianie krajobrazów bez ograniczeń. Trasa zapewnia niezapomniane widoki na Góry Sowie oraz zabytkowe, odrestaurowane dworce kolejowe. Tuż przed stacją w Jugowicach pasażerowie mogą dostrzec sylwetkę Zamku Grodno.

reklama

Z kolei linia nr 286, łącząca Kłodzko z Wałbrzychem, to XIX-wieczny projekt o strategicznym znaczeniu – miała skrócić połączenie kolejowe między Berlinem a Wiedniem. Trasa ta prowadzi przez liczne mosty i tunele, z których jeden liczy ponad kilometr długości. Walory widokowe tej linii sprawiają, że uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Historyczny skład i trzy trasy do wyboru

18 maja na tory wyjedzie zabytkowy skład prowadzony przez lokomotywę SU45-079 „Fiat” z 1973 roku – jedyną czynną maszynę tego typu zachowaną w historycznych barwach i z oryginalnym wyposażeniem. Pociąg zestawiony będzie z wagonów typu „Y” z lat 70. XX wieku, wyposażonych w otwierane okna. W wagonach przedziałowych dostępne będzie nagłośnienie z komentarzem przewodnika.

reklama

Podróżni mogą wybrać jedną z trzech tras:

  1. Wrocław Główny – Świdnica Miasto – Jedlina-Zdrój – Świdnica Miasto – Wrocław Główny
    Możliwość pozostania w Jedlinie na ok. 6 godzin i zwiedzania miasta.
  2. Jedlina-Zdrój – Nowa Ruda – Jedlina-Zdrój
    Czas wolny w Nowej Rudzie wynosi ok. 5 godzin.
  3. Nowa Ruda – Kłodzko Miasto – Bystrzyca Kłodzka – Kłodzko Miasto – Nowa Ruda
    Trasa prowadzi przez malowniczą Kotlinę Kłodzką, w tym nowy odcinek do Bystrzycy.

Zwiedzanie z przewodnikiem i zniżki dla pasażerów

W Bystrzycy Kłodzkiej organizowane będzie oprowadzanie z przewodnikiem po zabytkowym centrum miasta. Dodatkowo pasażerowie pociągu mogą skorzystać z 10% zniżki na zwiedzanie Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju – wystarczy okazać bilet z przejazdu (zniżka obowiązuje także podczas kolejnych edycji wydarzenia).

reklama

W podróży z misją

Organizowane przez Klub Sympatyków Kolei przejazdy mają także wymiar społeczny – dochód z biletów i sprzedaży pamiątek przeznaczany jest na prace konserwacyjne przy zabytkowym taborze oraz na cele statutowe organizacji. Wydarzenie wpisuje się również w działania na rzecz odbudowy turystyki na terenach Dolnego Śląska dotkniętych powodzią.

Więcej informacji i bilety znajdziesz TUTAJ.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo