reklama

Grube miliony na wieżę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Grube miliony na wieżę - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW powiecie kłodzkim jest już 15 wież widokowych. Na tym jednak nie koniec. Za grube miliony mają stanąć kolejne na Śnieżniku, Orlicy i Kłodzkiej Górze. Jedni się cieszą, inni pukają w czoło i mówią, że lekką ręką wydajemy dużą kasę, którą można byłoby lepiej spożytkować.
Reklama lokalna
reklama

Samorządowcy ze Stronia Śląskiego musieli unieważnić przetarg na budowę wieży widokowej na Śnieżniku, bo przystąpiła do niego tylko jedna firma. Za postawienie okazałej budowli (20-metrowej z kamienia i hartowanego szkła) zażyczyła sobie 19,2 mln zł. Tymczasem gmina na inwestycje może przeznaczyć „tylko 14,5 mln zł”. Wkrótce Stronie Śląskie ogłosi kolejny przetarg na budowę wieży, o której mówi się od kilkunastu lat. Czy to dobrze? - Bardzo dobrze, że zaczęliśmy stawiać wieże, bo dla turystów przyjeżdżających w nasze góry nie ma większej frajdy jak móc podziwiać piękne panoramy – ocenia Tomasz Śnieżek, przewodnik turystyczny z Dzierżoniowa. Wielu mieszkańców powiatu kłodzkiego nie podziela takiego entuzjazmu. - Kilkanaście milionów za wieżę? Czy my nie mamy już na co wydawać pieniędzy? - pyta Artur Muszczyński z Kłodzka. - Wiele dróg jest w opłakanym stania, brakuje mieszkań komunalnych i to chyba w każdej naszej gminie, a tu lekką ręką chce się wywalić 14-15 milionów na kolejną wieżę? Dość często chodzę po górach i uważam, że i bez wieży ze szczytu Śnieżnika jest piękny widok – dodaje. Wieże na Orlicy i Kłodzkiej Górze tak drogie nie są, ale razem to wydatek rzędu 2 mln zł. Historia cesarskiej wieży Pierwszą wieżę na śnieżniku Niemczy wybudowali pod koniec XIX wieku (1895-1899). Nadano jej imię cesarza Wilhelma. Budowla składała się z dwóch wież. Wyższa miała 34 m, niższa 30 m. Obok było kamienne schronisko z drewnianym gankiem. Od 1926 roku na Śnieżniku działała agencja pocztowa, najwyżej położona na ziemi kłodzkiej. Po zmianie granic w 1945 r. władze polskie przez kilka lat nic nie robiły, aby uratować obiekt. Zaniedbana i opuszczona, niszczona przez bezwzględne siły natury i wandali została zamknięta dla turystów pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, a w powietrze wysadzono ją w październiku 1973 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama