Reklama

Góry Stołowe. Zablokowana droga stu zakrętów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. PNGS

Góry Stołowe. Zablokowana droga stu zakrętów  - Zdjęcie główne

Zdjęcie wykonane o godzinie 9.00 przed kasa na Błędne Skały | foto Fot. PNGS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wygląda sytuacja w Górach Stołowych?

Góry Stołowe. Droga stu zakrętów na wysokości wjazdu na Błędne Skały jest zablokowana. Pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych proszą, aby nie kierować sie na Błędne Skały do godziny 16.00. Przyczyną jest duży ruch turystyczny.

 

Wydłużone godziny wjazdów na Błędne Skały

W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym przedłużone zostały godziny wjazdów na Błędne Skały. Dzisiaj można wjeżdżać do godziny 20.15. Jutro od godziny 8:00 do 20.15. W niedzielę od godziny 8.00 do godziny 19.15. Ruch odbywa się wahadłowo. Wjeżdżamy o pełnej godzinie przez 15 min. Prosimy odpuścić sobie wjazdy o godzinie 10.00-14.00.
 

Krótka historia Gór Stołowych

Historia Gór Stołowych jest ściśle związana z historią Ziemi Kłodzkiej. Przez obszary sąsiadujące z Górami Stołowymi już w starożytności przechodziły szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z czternastego wieku. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które nazwano Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie. Po wojnie trzydziestoletniej, Ziemia Kłodzka potrzebowała kolejnego wieku na odbudowę. Niestety po czasie znów poniosła spore straty w wyniku wojen śląskich, po których została włączona do Prus. W tym okresie do ziemi kłodzkiej została włączona Kudowa z okolicą. W dziewiętnastym wieku w Górach Stołowych rozpoczął się rozwój turystyki, któremu sprzyjała budowa nowych traktów komunikacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych. Teren został włączony do Polski po kapitulacji III Rzeszy, jednak do Kudowy Zdroju i jej okolic rościli sobie pretensje również Czesi, którzy wkroczyli na terytorium ziemi kłodzkiej, by odebrać ją siłą. Po wojnie na ten obszar przesiedlono Polaków.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy