Reklama

Góra forteczna. Czy będzie to oaza zieleni w mieście?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Góra forteczna. Czy będzie to oaza zieleni w mieście? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Brakuje w Bystrzycy miejsc na spacery, brakuje terenów zielonych – mówią mieszkańcy Bystrzycy. Wokół miasta jest tyle zieleni, tyle ścieżek, tyle pięknych miejsc, że nie ma co narzekać na brak kontaktów z przyroda. Ale... zieleni brak w samym mieście.

Zmiana? Od kilku tygodni trwają prace na Górze Parkowej, to teren pomiędzy ulicami: Kolejową i Floriańską. Góra Parkowa jest rozległym wzniesieniem (388 m n.p.m.) na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej w Bystrzycy Kłodzkiej. Zachodnie zbocze opada stromo ku rzece, wschodnie bardzo łagodnie obniża się w dolinę rzeki Pławna. Kiedyś było to miejsce spacerów bystrzyczan. Gmina chce, aby tę przeszłość przywrócić i aby Góra Parkowa znowu stała się miejscem rodzinnym i rekreacyjnym. Jak będzie wyglądać góra Parkowa? W założeniu ma być to miejsce wypoczynkowa i edukacyjne. Wyremontowane zostaną schody i deptak. Powstaną ścieżki piesze, rowerowe. Żeby poznać przeszłość Góry Parkowej, można będzie skorzystać z trasy edukacyjnej. postanie droga dojazdowa z drogi powiatowej wraz z parkingiem. Odtworzony zostanie taras widokowego, powstanie fontanna. Kamiennych murów oporowych zabezpieczających strome skarpy zostaną poddane konserwacji. Odtworzona ma być także roślinność żywopłoty i kwiaty, ogród skalny nad wodozdrojem. W parku mają być łąki kwietne. Pojawi się także mała architektura parkowa, tj. ławki oraz oświetlenie. Trochę historii Góra Parkowa powstała pod koniec XIX wieku. W grobowcu u podnóża Góry Parkowej został pochowany urodzony w Bystrzycy Kłodzkiej, niemiecki pisarz Hermann Stehr - laureat Nagrody Literackiej im. Goethego i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wschodnim zboczu Góry Parkowej 14 lutego 1745 roku toczyła się bitwa pomiędzy wojskami pruskimi, dowodzonymi przez gen. Lehwalda i austriackimi, dowodzonymi przez hr. von Wallisa. Wygranie bitwy przez Prusaków przesądził o zajęciu przez nich hrabstwa kłodzkiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy