Reklama

Gmina Kłodzko: Rusza program profilaktyki raka jelita grubego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Gmina Kłodzko

Gmina Kłodzko: Rusza program profilaktyki raka jelita grubego - Zdjęcie główne

Gmina Kłodzko: Mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowych badań | foto Fot. Gmina Kłodzko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Kłodzko przystąpiła do samorządowego Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Co to oznacza dla mieszkańców?

Gmina Kłodzko - Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych testów, które mogą pomóc w znacznie szybszym wykryciu raka jelita grubego. 

 

Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Celem projektu jest wykrywanie zmian w obrębie jelita grubego we wczesnym stadium. Z badań i statystyk wiadomo, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. Wczesna diagnoza może mieć ogromny wpływ na bardziej efektywne leczenie i szybszy, a nawet całkowity powrót do zdrowia. Aby zmobilizować mieszkańców do profilaktycznych badań, wójt Zbigniew Tur wspólnie z wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Grzegorzem Macko podpisali Deklarację Współpracy na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, mieszkańcy Gminy Kłodzko będą mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych jelita grubego.

 

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:

  • 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Każda z osób otrzyma darmowy test do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzyma informację, gdzie będzie mógł wykonać badanie kolonoskopowe.

Natalia Kołodziej, inf. Gmina Kłodzko

 

Gmina Kłodzko: Rusza program profilaktyki raka jelita grubego

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy