Reklama

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Specustawą w niezatapialne Młoty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Specustawą w niezatapialne Młoty - Zdjęcie główne

Monika Wielichowska złożyła interpelację. O co zapytała posłanka?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm przegłosował specustawę. Monika Wielichowska napisała interpelację.

Gmina Bystrzyca Kłodzka. Sejm przyjął kilka dni temu specustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych (ESP) oraz inwestycjach im towarzyszących. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć budowę takich elektrowni, wykorzystywanych jako magazyny energii. Za ustawą o przygotowaniu zagłosowało 304 posłów, przeciw było 124, a 12 się wstrzymało. Ustawa trafi teraz do Senatu.

ESP są w Polsce potrzebne. To dyskusji nie podlega. Ale mam wrażenie, że ESP w Młotach to przedwyborcze działanie PiS. Dziś, podczas procedowania projektu na sali sejmowej zabrakło polityków PIS - promotorów tego przedsięwzięcia - zauważyła Monika Wielichowska, posłanka PO z naszego okręgu. Potrzeba szybkiej, skutecznej i sprawiedliwej transformacji energetycznej Polski nie może odbyć się kosztem ludzkiej krzywdy ani terenów przyrodniczo cennych. Jeśli więc nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. A do rozdysponowania jest 3,5 miliarda złotych – stwierdziła przed złożeniem interpelacji do ministra klimatu i środowiska.

Obecnie w Polsce działa 6 głównych ESP: Żarnowiec o mocy 716 MW, Porąbka-Żar o mocy 500 MW, Solina-Myczkowce o mocy 200 MW, Żydowo o mocy 167 MW, Niedzica o mocy 92 MW oraz Dychów o mocy 90 MW. Łączna moc elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce wynosi 1,76 GW.

Obecnie Rząd deklaruje, że chce doprowadzić do budowy nawet 10 elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy 5,5–6 GW. Pierwsza z nich może powstać na Dolnym Śląsku. Planowana inwestycja w Młotach to koszt szacowany na ok 3,5 - 4 mld zł. Przeciwko budowie protestują mieszkańcy, którzy założyli stowarzyszenie Niezatapialna Wieś Młoty.

Sześć pytań posłanki

O to pyta Wielichowska w interpelacji do ministra klimatu i środowiska:

  1. Jakie działania obecnie podejmuje rząd w sprawie budowy ESP Młoty?
  2. Czy decyzja o planach budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty była konsultowana ze stroną społeczną? Jeśli tak, proszę o raport.
  3. Stworzenie elektrowni szczytowo-pompowej będzie wiązać się z budową dwóch dużych zbiorników wodnych. Czy resort klimatu i środowiska przeprowadził badania wpływu elementów infrastruktury na mikroklimat okolic Bystrzyca Kłodzka? A w szczególności w okolicznych miejscowościach posiadających ośrodki narciarskie – jaki będzie wpływ na ilość opadów oraz pokrywę śnieżną?
  4. Budowa ESP Młoty będzie wymagała budowy infrastruktury towarzyszącej, w tym kilkudziesięciu kilometrów linii wysokiego napięcia. Czy znany jest planowany przebieg linii wysokiego napięcia? Przez jakie tereny, wsie, gminy będą przebiegać?
  5. Budowa elektrowni szczytowo-pompowej będzie wymagała wysiedlenia kilkudziesięciu osób. Czy rząd przewiduje zadośćuczynienie dla wszystkich osób oraz ich prawnych spadkobierców, którzy od 50 lat pozbawione są prawa do swobodnego dysponowania własnym majątkiem? Jeśli tak, jaką kwotę rząd zamierza przeznaczyć na ten cel?
  6. Czy rząd przewiduje zadośćuczynienie dla przedsiębiorców m.in. z branży turystycznej na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka? Jeśli tak, jaką kwotę rząd zamierza przeznaczyć na ten cel?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy