Reklama

Festiwal z wartością dodaną

Opublikowano: pt, 17 maj 2013 16:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Magdalena Kulig zaprasza do obcowania z muzyką klasyczną i jazzem.


Magdalena Kulig zaprasza do obcowania z muzyką

Najbliższy koncert w niedzielę, 26 maja, punkt 19

Koncerty, przypominające o mało znanych zabytkach ziemi kłodzkiej i uczące dzieci wrażliwości na muzykę nieco inną niż ta z popularnych kanałów radiowych, to idea Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, który wystartował w lutym tego roku.

Muzyka i zabytki

Sześć koncertów wieczornych odbędzie się w kościołach gminy wiejskiej Kłodzko. Od maja do września zabrzmi w nich muzyka klasyczna i jazzowa.

- Chcielibyśmy pokazać szerszej publiczności piękne obiekty sakralne z Kotliny Kłodzkiej i za pomocą muzyki sprawić, by ujrzało je dużo ludzi – mówi Magdalena Kulig, dyrektor generalny DFM. Najbliższy z koncertów już w niedzielę, 26 maja, w kościele świętego Jana w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Usłyszymy tam Ewę Biegas (sopran), Magdalenę Kulig (mezzosopran), Giulio Pelligrę (tenor), Mariusza Godlewskiego (baryton), Magdalenę Blum i Grzegorza Biegasa (fortepian), Marcina Armańskiego (fisharmonia) oraz chór Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny. Z okazji imprezy będzie można zwiedzać kryptę w podziemiach świątyni, która na co dzień pozostaje zamknięta. Następne koncerty zaplanowano w Piszkowicach (23 czerwca), Jaszkowej Górnej (14 lipca), Szalejowie Dolnym (4 sierpnia), Starym Wielisławiu (15 września) i Szalejowie Górnym (29 września).

- Kościoły z tych miejscowości są mniej znane niż na przykład te z Kłodzka czy z Wambierzyc, ale równie ciekawe. Tak samo dobrzy artyści zaprojektowali je i wykonali ich wyposażenie – mówi Kulig.

W rodzinnym gronie

To, co jednak najważniejsze w festiwalu, kryje się pod nazwą matinée. Pięć takich koncertów odbędzie się w Polanicy-Zdroju. Ich adresatami są dzieci i ich rodzice. To właśnie pod kątem najmłodszych organizatorzy festiwalu dobrali repertuar polanickich koncertów.

- Matinée, czyli tak zwane poranki muzyczne, to koncepcja bardzo popularna w Europie Zachodniej. Chodzi w niej o budzenie u dzieci i młodzieży wrażliwości na muzykę klasyczną.

Chcielibyśmy wprowadzić tradycję poranków muzycznych na polskim gruncie – mówi Kulig. Jak podkreśla, matinée nie mają być kolejnymi lekcjami muzyki, na które siłą doprowadza się całe klasy, ale okazją do nieskrępowanego kontaktu z muzyką w wielopokoleniowym rodzinnym gronie i w wakacyjnej atmosferze uzdrowiska. Pierwszy poranek muzyczny 22 czerwca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następne 13 lipca, 3 sierpnia oraz 14 i 29 września.

Początek cyklu

DFM to kolejne, po Barokowym Festiwalu Ziemi Kłodzkiej, przedsięwzięcie kulturalne, jakie organizuje Kulig.

- Jeżeli finanse na to pozwolą, DFM będzie corocznym wydarzeniem, nie tylko na ziemi kłodzkiej, ale i w całym województwie – mówi Kulig. Jak dotąd sponsorzy dopisują.

- Uzdrowiska muszą mieć silną ofertę kulturalną i dla mieszkańców, i dla turystów – mówi Jerzy Terlecki, burmistrz Polanicy-Zdroju, która razem z Urzędem Marszałkowskim i gminą wiejską Kłodzko należy do kluczowych sponsorów DFM.

Przemysław Ziemacki


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy