reklama
reklama

Elektrownie szczytowo – pompowe: najsprawniejsza metoda magazynowania energii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościElektrownie szczytowo – pompowe to obecnie jedyna stosowana na szeroką skalę metoda magazynowania ogromnych ilości energii. Stosowana jest od końca XIX wieku. Przez ten czas była stale dopracowywana, dzięki czemu obecnie powstające elektrownie są znacznie bardziej wydajne niż te sprzed lat.
reklama

Za każdym razem, kiedy toczy się dyskusja na temat odnawialnych źródeł energii, automatycznie pojawia się temat magazynów energii. Nic dziwnego, gdyż rozwój zielonych mocy wymusza niejako konieczność poszukiwania sposobów ich magazynowania. Energetyka odnawialna charakteryzuje się bowiem znaczną zmiennością wytwarzania. Wiatraki produkują energię, gdy wieje wiatr, a panele fotowoltaiczne, gdy świeci słońce, co oznacza, że nie pracują cały czas i nie są w stanie zapewniać energii w każdej chwili.

Rozwiązaniem jest magazynowanie nadwyżek produkcji i wykorzystywanie ich, gdy źródła odnawialne nie są w stanie pokryć zapotrzebowania na energię. Najbardziej znaną i rozpowszechnioną technologią wielkoskalowego magazynowania energii są elektrownie szczytowo – pompowe. 

reklama

Jak działają?

Elektrownie szczytowo - pompowe wykorzystują różnicę wysokości pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi do jej przechowywania w formie energii potencjalnej wody w zbiorniku górnym. Aby zmagazynować energię, woda jest przepompowywana z dolnego zbiornika do górnego. Dzieje się to  zazwyczaj w okresach, gdy ceny energii elektrycznej są niskie, czyli wtedy, gdy np. występuje niskie  na nią zapotrzebowanie lub, gdy produkcja energii elektrycznej jest wyższa niż jej zużycie.

Natomiast, wtedy, kiedy występuje wysokie zapotrzebowanie na energię lub system potrzebuje więcej mocy,  wtedy woda, znajdująca się w górnym zbiorniku jest spuszczana i jej energia potencjalna jest zamieniana na energię kinetyczną, która napędza turbinę, a następnie generator wytwarzający energię elektryczną.

reklama

Tak zmagazynowana energia trafia do sieci i dalej do odbiorców, zapewniając niezbędną energię. Elektrownia szczytowo-pompowa zabezpiecza również dostawy energii w dla regionu w przypadku uszkodzeń linii przesyłowych z elektrowni lub innych awarii. 

Jaka jest sprawność tych elektrowni?

Moc elektrowni szczytowo-pompowej zależy od wielkości zbiorników  wodnych oraz różnicy poziomów między nimi. Jeżeli chodzi o ich sprawność, to typowa sprawność cyklu nowych elektrowni szczytowo-pompowych wynosi obecnie około 80 proc. 

Zgodnie ze studium wykonalności, Magazyn Zielonej Energii „Młoty”, czyli elektrownia szczytowo-pompowa „Młoty”, która planowana jest na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka będzie posiadać moc 1050 MW. Będzie opierać się na najnowocześniejszej technologii, co oznacza, że jej sprawność w pełnym cyklu wyniesie, tyle ile mają najsprawniejsze tego typu obiekty, czyli 80 proc. Należy zaznaczyć, że wariant archiwalny zakładał sprawność 73 proc., co oznacza, że nowa koncepcja jest bardziej opłacalna.

reklama

Podobne parametry mają cztery inne elektrownie szczytowo – pompowe, których właścicielem jest Grupa PGE. Sprawność cyklu tych elektrowni przedstawia się następująco: ESP Żarnowiec – 79 proc., ESP Porąbka Żar – 75 proc., ESP Dychów – 70 proc. i ESP Solina – 86 proc. Oznacza to, że planowana ESP Młoty ze sprawnością 80 proc. będzie znajdować się wśród najsprawniejszych elektrowni szczytowo – pompowych w Polsce.

Przy takiej sprawności i mocy, będzie ona w stanie rocznie wyprowadzić do sieci 859,448 GWh energii. Jeśli przyjmiemy średnie zużycie gospodarstwa domowego na poziomie 3000 kWh, to taka ilość energii jest w stanie zasilić 286 tys. gospodarstw domowych.

Bezpieczeństwo energetyczne

Realizacja budowy magazynu zielonej energii „Młoty” zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej na południu Polski, w szczególności, po wyłączeniu jednostek węglowych w regionie i przy jednoczesnym rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że w momencie niskiej produkcji energii z OZE, inwestycja ta zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla regionu.

Kwestia bezpieczeństwa energetycznego przejawia się także wśród mieszkańców okolicy planowanej budowy elektrowni. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym we wrześniu b.r. przez 4P Research Mix na zlecenie PGE na reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców powiatu kłodzkiego, respondenci wskazują, że budowa takich elektrowni jest ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego (49 proc.) i stabilnych dostaw energii elektrycznej (87 proc.). Poparcie dla budowy elektrowni w Młotach deklaruje 58 proc. badanych mieszkańców regionu.  

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama