Reklama

Ekspresówka niezgody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ekspresówka niezgody - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sprawie przebiegu S8 przez powiat kłodzki nic nie jest przesądzone - zgodnym chórem mówili politycy PiS i szefowa wrocławskiego oddziału GDDKiA. - Jeśli się nie dogadamy, będziemy jak Reytan – zapowiedzieli protestujący.

Kolejne rozmowy w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S8 przez powiat kłodzki niewiele dały. Lidia Markowska, szefowa wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowy i Autostrad, podczas spotkania w Kukułce przedstawiła, na jakim etapie jest planowana inwestycja i który wariant jest obecnie preferowany. Stanowiska drogowców i mieszkańców gminy wciąż są rozbieżne. Ci pierwsi optują za wariantem A2, ci drudzy za A4. Czy kompromis jest w ogóle możliwy? Zeszli z ceny Dotychczas drogowcy podkreślali, że wariant A4, za którym opowiadają się mieszkańcy, jest o 700 mln zł droższy od wariantu A2. - Jednak z ostatnich naszych kalkulacji wynika, że ta różnica jest mniejsza. Oszacowaliśmy ją na poziomie ok. 370 mln zł – stwierdziła podczas spotkania Lidia Markowska. - Nie zmienia to jednak faktu, że to są duże pieniądze, za które można byłoby wybudować chodniki, poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniach i to w bardzo wielu miejscach – dodała. Wariant A4 przegrywa z A2 tylko pod względem ekonomicznym. Pod każdym innym jest lepszy. Na razie rozmawiają - Natura tworzyła ten piękny krajobraz przez miliony lat. Tego nie da się wyprodukować – mówi Przemysław Czerniawski, lider grupy protestacyjnej. - Jesteśmy za rozmowami i wypracowaniem kompromisu, ale jeśli do niego nie dojdzie, będziemy jak Reytan i zablokujemy budowę – zapowiedział szef komitetu protestacyjnego. Przybyłym na spotkanie mieszkańcom nie spodobało się, że szefowa GDDKiA zaczęła podawać stawki, jakie drogowcy zapłacą za wykup gruntów pod drogę. - To jest próba skłócenia mieszkańców i właścicieli gruntów – skomentował jeden z protestujących. Minister za rok Podczas spotkania okazało się, że ostateczna decyzja, który wariat trafi do realizacji, zostanie podjęta za kilka miesięcy, może nawet za rok. Kto ją podejmie? Minister infrastruktury. Protestującym mieszkańcom pozostaje życie w niepewności. – Rozumiemy potrzebę budowy tej drogi. Nie zgodzimy się jednak na wybudowanie jej w wariancie A2, nie zgodzimy się, bo to jest zaoranie 5 wiosek. Zrobimy wszystko, żeby droga w tym wariancie nie powstała – zapowiedział Czerniawski. Kolejnym etapem budowy S8 będzie złożenie wniosku przez GDDKiA o wydanie decyzji środowiskowych. Wtedy też rozpoczną się oficjalne konsultacje społeczne. Drogowcy złożą wnioski na dwa warianty przebiegu S8 w powiecie kłodzkim: A2 i A4. WARIANTY W LICZBACH › A2 (preferowany przez drogowców) Długość 24,3 km Obiekty inżynieryjne: 4 estakady, 29 mostów, 11 wiaduktów nad S8, 6 wiaduktów w ciągu S8, 25 przepustów, 2 przejścia dla zwierząt › A4 (preferowany przez mieszkańców) Długość 19,5 km Obiekty inżynieryjne: 1 tunel (długość ok. 465 m), 6 estakad, 17 mostów, 8 wiaduktów nad S8, 5 wiaduktów w ciągu S8, 10 przepustów, 1 przejście dla zwierząt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy