reklama

EKOLOGIA: Ujawnimy kulisy funkcjonowania domu ekologicznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

EKOLOGIA: Ujawnimy kulisy funkcjonowania domu ekologicznego - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSą takie domy, które są ekologiczne nie tylko z nazwy. O tym, co je wyróżnia od pozostały przeczytasz w tym dziale
Reklama lokalna
reklama


Są takie domy, które są ekologiczne nie tylko z nazwy. O tym, co je wyróżnia od pozostały przeczytasz w tym dziale


Zaglądamy do domu ekologicznego znajdującego się na terenie Jugowa w gminie Nowa Ruda. Został zbudowany tak, aby nie szkodzić środowisku

Już przy budowie domu ekologicznego istotne jest, w jaki sposób powstaje. Jego właściwe usytuowanie jest niezwykle istotne. Ważne jest, aby okna budynku skierowane były w stronę południową. Zapewnia to dopływ energii słonecznej, która dociera przez okna w sposób pośredni. Dzięki temu oszczędzamy energię, ponieważ promienie słoneczne dostają się do pomieszczania przez okna, a to sprawia, że nasze pomieszczenia są oświetlane przez długi czas.

Kolektory ciepła wykorzystywane są coraz częściej do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Taka instalacja gwarantuje pokrycie nawet 90 proc. na ciepłą wodę od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Co ciekawe, montaż takiego kolektora można wykonać nawet w ciągu jednego dnia. Koszt instalacji kolektora słonecznego sięga 12-15 tys. zł. Na takie pompy otrzymuje się jednak dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 45 proc.

 


Przedstawiany dom może być ogrzewany na dwa sposoby. Pierwszy to system gazowy. Dzięki niemu z komina domu wydobywa się tylko minimalna (w porównaniu do tradycyjnych, węglowych pieców) ilość dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.

Drugi sposób to ogrzewanie przy pomocy kominka. W domach ekologicznych kominek na drewno opałowe służy, jako źródło uzupełniające ciepło w domu. Ekolodzy uznają, że jest to bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania ciepła.


Serwis dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu



reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama