reklama

EKOLOGIA: Produkty ekologiczne nie tylko z nazwy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawdzamy co to są produkty ekologiczne i gdzie je można znaleźć.
reklama

   


Produkty ekologiczne są coraz popularniejsze, także w małych miejscowościach regionu wałbrzyskiego. Udaliśmy się do jednego z supermarketów w Nowej Rudzie, aby sprawdzić, czy można je tam kupić


Wbrew pozorom ekologiczne produkty od pozostałych możemy odróżnić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że sprawdzimy, czy na ich opakowaniach znajduje się Europejskie Logo Żywności Ekologicznej.

Takie logo to gwarancja, że konsumenci mają pewność co do pochodzenia i jakości kupowanej przez siebie żywności i napojów. Obecność tego logo potwierdza zgodność produktu z odpowiednim rozporządzeniem Unii Europejskiej. Jest ono zastrzeżonym znakiem firmowym.

Taki znak, to jednak nie jedyny jaki możemy zobaczyć na produktach ekologicznych.


Napisy "Rolnictwo spoza UE" oraz "Rolnictwo UE", to kolejne znaki wprowadzone przez Unię Europejską. Dzięki nim jeszcze lepiej znamy pochodzenie danego produktu.

Natomiast widoczne na zdjęciu oznaczenie BIO, to potwierdzenie posiadania niemieckiego certyfikatu ekologicznego rolnictwa, który stosują także polskie firmy.


A teraz prześledźmy "ekologiczność" na przykładzie kawy. Pierwsze logo z lewej świadczy o tym, że produkt jest przyjazny ptakom. Cechują go bardzo duże standardy środowiskowe.

Rainforest Allience, to natomiast organizacja propagująca odpowiedzialne wytwarzanie dóbr i ochronę środowiska naturalnego. To właśnie ta organizacja certyfikuje wiele zbóż (w tym kawę) uwzględniając na przykład kwestię zapewnienia godziwych środków utrzymania dla pracowników obszarów uprawnych w krajach Trzeciego Świata.




A teraz coś zupełnie innego. Znany nam wszystkim znak recyklingu. Stosują go np. producenci napojów pakowanych w butelki PET.

Okazuje się, że tworzywa, które wykorzystują do produkcji są szkodliwe. To właśnie dlatego tak bardzo ważne dla środowiska jest to, co się z nimi robi po zużyciu.

Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego stosują coraz bardziej ekologiczne metody. Potwierdzeniem ich stosowania są różnego rodzaju znaki. Na przykład oznaczenie procentowe oznacza, że w takiej ilość opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania.

Dzięki cyfrom i określeniom znajdującym się obok Znaku dowiemy się jeszcze więcej o opakowaniu produktu jaki chcemy kupić.

Na przykład, gdy strzałkom towarzyszy cyfra i napis (tak, jak w pierwszym rzędzie z góry), to dowiemy się jakiego konkretnie tworzywa użyto do produkcji danego opakowania.

cyfra „1” i skrót „PET” - oznacza politereftalan etylenu,

cyfra „2” i skrót „HDPE” - oznacza polietylen dużej gęstości,

cyfra „3” i skrót „PCV” - oznacza polichlorek winylu,

cyfra „4” i skrót „LDPE” - oznacza polietylen małej gęstości,

cyfra „5” i skrót „PP” - oznacza polipropylen,

cyfra „6” i skrót „PP” - oznacza polistyren,

cyfra „41” i skrót „ALU” - oznacza aluminium.

 


Ważne, abyśmy wybierali produkty opatrzone tym znakiem - to korzyść także dla nas, w końcu żyjemy na jednej ziemi, o którą trzeba dbać.

Pamiętajmy, że producenci artykułów spożywczych, którzy nie stosują "ekologicznych" oznaczeń zazwyczaj nie dbają o ich przyjazność dla środowiska oraz naszego organizmu. Dlatego unikajmy ich!



Czy wiesz, że...


Na etykietach możemy również znaleźć inne znaki oznaczające (od lewej): produkty niskobiałkowe, produkty bezglutenowe, produkty bez skrobi pszennej, produkty bez jaj i produkty bez mleka.

Wbrew pozorom takie oznaczenie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu dowiadujemy się o ich składzie.

Serwis dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu



reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama