reklama

EKOLOGIA: Odpady medyczne. Co robi z nimi szpital?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co robi szpital z odpadami? Sprawdź!
reklama

 

Sprawdzamy, co szpital robi ze zużytymi strzykawkami, opatrunkami, a także innymi odpadami.

Chcąc zobaczyć na własne oczy jaka jest procedura ich utylizacji udaliśmy się do kłodzkiego szpitala, w którym w ciągu miesiąca produkuje się łącznie ponad 2 tony takich odpadów

Takie pojemniki popularnie są zwane konfiskatorami i muszą spełniać specjalne normy, aby można było w nich przechowywać odpady medyczne. Na przykład nie mogą się w żaden sposób dziurawić.

Nie tylko zużyte igły muszą być przechowywane w specjalnych pojemnikach. Także inne odpady medyczne, które nie są ostre (np. opatrunki) wyrzucane są do specjalnych czerwonych worków.

Na poszczególnych oddziałach znajdują się specjalne pomieszczenia, w których przechowywane są pojemniki na odpady medyczne. To właśnie do nich trafiają zużyte materiały, które na oddziale mogą się znajdować maksymalnie przez 48 godzin.

Ze specjalnych pojemników znajdujących się na oddziałach odpady trafiają do Magazynu Odpadów Medycznych położonego parędziesiąt metrów od szpitala. Zgromadzone odpady medyczne są tam posegregowane ze względu na ich rodzaj. Do czerwonych worków wkłada się przedmioty nieostre. Natomiast w żółtych pojemnikach przechowywane są ostre materiały.

Warto wiedzieć, że pracownicy magazynu są zobowiązani do przestrzegania rygorystycznych zasad dotyczących czystości w pomieszczeniu.

W Magazynie Odpadów Medycznych nie przechowuje się wszystkich szpitalnych odpadów. Na przykład części ciała po amputacjach, czy też operacjach gromadzi się bezpośrednio (z pominięciem przechowywania w oddziałach) w pomieszczeniu chłodni. Dzięki temu zachowana jest wymagana temperatura przechowywania (maksymalnie do 10 stopni). W dodatku takie odpady pakowane są w specjalne, jednorazowe pojemniki.

Dalszy proces utylizacji szpitalnych odpadów przeprowadza zewnętrzna firma. Zgodnie z prawem odpady na terenie szpitala mogą przebywać maksymalnie przez 72 godziny. Pewność, że tak faktycznie się dzieje jest 100- procentowa, ponieważ wszystkie pojemniki są odpowiednio oznaczone. Nie tylko kodem pokazującym kategorię odpadu, ale nawet informacją z jakiego oddziału dany odpad pochodzi.

Serwis dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu



reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama