reklama

EKOLOGIA: Makulatura - jak się ją przerabia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O recyklingu już pisaliśmy, ale tylko w kontekście odpadów przemysłowych. Tym razem postanowiliśmy pokazać co się dzieje z makulaturą. Okazuje się, że jest ona poddawana recyklingowi w specjalnych zakładach
reklama

 O recyklingu już pisaliśmy, ale tylko w kontekście odpadów przemysłowych. Tym razem postanowiliśmy pokazać co się dzieje z makulaturą. Okazuje się, że jest ona poddawana recyklingowi w specjalnych zakładach

Przerabianie makulatury na papier odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym  przygotowuje się masę papierniczą, mieszając różne masy włókniste (np. makulaturę) z wodą. Taki półprodukt zostaje rozwłókniony i oczyszczony. Co ciekawe w tym procesie następuje także obróbka samego włókna, z którego jest złożony.

W ten sposób przygotowaną masę należy doprowadzić do odpowiedniego stanu pod względem wytrzymałości oraz czystości. W tym celu wykorzystuje się (również dla usprawnienia procesu produkcyjnego) różne chemikalia - barwniki i żywice syntetyczne.

Od razu warto jednak zaznaczyć, że dokładny proces zależny jest od konkretnej technologii stosowanych w papierniach. Czasami zdarza się na przykład, że pomijany jest proces rozczyniania.

Drugi etap to właściwa produkcja papieru na maszynie papierniczej. Wykorzystuje się w niej przygotowaną wcześniej masę papierniczą, którą wylewa się na maszynę.

Na syntetycznym sicie płaskim formowana jest wstęga papieru, a także następuje odwodnienie półproduktu. Dzięki temu produkt osiąga suchość (współczynnik ten jest zależny od rodzaju papieru).

Po odwadnianiu w części sitowej jeszcze raz dochodzi do podobnego procesu. W tym przypadku jednak odbywa się to w specjalnej prasie ślepowierconej.

Pomimo, że obydwa procesy są niemal identyczne, to w sicie suchość papieru wynosi ok. 10-15 proc. Natomiast w prasie wzrasta ona już do ok. 40 proc.


Następnie nasz przyszły papier przechodzi bardzo ważny proces, w którym przyklejony zostaje do cylindra połyskowego. Dzięki niemu pomiędzy powierzchnią cylindra, a powierzchnią papieru może powstać warstwa wody, za sprawą której możliwe jest przyklejenie się papieru do cylindra.  Gdy już to nastąpi, po pewnym czasie, papier jest suszony oraz odrywany z cylindra za pomocą specjalnego skrobaka. I tak oto, ze zbędnego odpadu, uzyskujemy coś, co możemy wykorzystać jeszcze raz.

Warto wiedzieć…

W dzisiejszych czasach makulatura wykorzystywana jest m.in. do produkcji papieru gazetowego, opakowań, a nawet papieru toaletowego.


Serwis dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama