Reklama

Dziecinnie prosta pomoc WOŚP

Opublikowano: śr, 9 wrz 2015 13:00
Autor: | Zdjęcie: Fot. Łukasz Widziszowski / WOSP

Dziecinnie prosta pomoc WOŚP - Zdjęcie główne

foto Fot. Łukasz Widziszowski / WOSP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę 16 września na 10 dworcach kolejowych w całej Polsce zostanie przeprowadzona 6. odsłona akcji edukacyjnej ,,Pierwsza pomoc - to dziecinnie proste". Akcję organizuje Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Akcja odbędzie się w ramach Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR) przy wsparciu spółek Przewozy Regionalne oraz PKP S.A. Polega ona na udzielaniu bezpłatnych lekcji pierwszej pomocy przechodniom i podróżnym przebywającym na dworcu kolejowym. Instruktorami są dzieci z klas 1-3 ze szkół podstawowych uczestniczących w Programie RUR.

 

Szósta odsłona akcji ,,Pierwsza pomoc - to dziecinnie proste" zostanie przeprowadzona na dworcach Brzeg (woj. opolskie), Katowice (woj. śląskie), Sosnowiec Główny (woj. śląskie), Białystok (woj. podlaskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Nowy Sącz (woj. małopolskie), Kraków Główny (woj. małopolskie), Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie), Malbork (woj. pomorskie) oraz Gniezno (woj. wielkopolskie).

 

- Tak jak zapowiadaliśmy, po wakacjach wracamy z naszymi zajęciami z pierwszej pomocy na dworce kolejowe w całej Polsce - mówi Jurek Owsiak, ,,dyrygent" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Nie zmienia się to, co chcemy naszymi spotkaniami na dworcach pokazać - że pierwsza pomoc to wiedza bardzo prosta i przystępna, nawet dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Każdy powinien tę wiedzę zdobyć, bo w razie wypadku nasze zachowanie w pierwszych minutach od zdarzenia może zdecydować o czyimś życiu. Im więcej osób pozna zasady pierwszej pomocy, tym bardziej wszyscy będziemy czuli się bezpiecznie.

 

Od lutego do czerwca bieżącego roku Fundacja WOŚP zorganizowała już 5 edycji akcji, z których skorzystało w sumie kilka tysięcy osób - podróżnych i przechodniów, którzy poświęcili chwilę swojego czasu na instruktaż z podstawowych zasad pierwszej pomocy. W roli nauczycieli wystąpiło blisko 1000 dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, zawsze pod okiem doświadczonego instruktora Programu RUR. Efekt akcji przerósł wszelkie oczekiwania organizatora, pokazując, jak duża jest potrzeba powszechnych szkoleń w zakresie pierwszej pomocy.

 

- Wiele osób, które podchodziły do stoiska, na którym rozłożone były fantomy i dzieciaki uczyły pierwszej pomocy, mówiło o tym, że nigdy w życiu jeszcze nie miało okazji nauki czy ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na takich urządzeniach. Pierwsza pomoc kojarzyła się z pogadankami przed laty w szkołach, a wiele osób nie miało nawet takiej styczności z tą wiedzą. Widać było, że w tym zakresie mamy w Polsce sporo do nadrobienia - mówi Katarzyna Grzelak, instruktor Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować.  

 

We środę 16 września stoiska z nauką pierwszej pomocy pojawią się na kolejnych 10 dworcach kolejowych w całej Polsce, a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zapowiada, że akcja będzie kontynuowana co miesiąc, do końca roku 2015. 

 

,,Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste" jest kolejną ogólnopolską akcją Fundacji WOŚP związaną z nauką pierwszej pomocy po Światowym Dniu Pierwszej Pomocy oraz biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. W 2013 roku próba ustanowienia rekordu, która odbyła się z okazji ,,Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca", zaangażowała aż 83 111 osób z 1 132 instytucji z całej Polski. W czasie tych przedsięwzięć Jurek Owsiak i instruktorzy Fundacji WOŚP chcą namówić wszystkich Polaków do tego, żeby nauczyli się pierwszej pomocy i nie bali się jej później udzielać. 

 

W 2014 roku do akcji włączyły się również Przewozy Regionalne, największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. 25 października 2014 Fundacja WOŚP wspólnie z Przewozami Regionalnymi zorganizowała ćwiczenia ratownicze na dworcu w Kwidzynie. 

 

Fundacja WOŚP prowadzi Program Edukacyjny ,,Ratujemy i Uczymy Ratować" od 2006 roku. Program polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki - pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory Programem objętych jest: 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci! Ponad 2 miliony dzieci w szkołach podstawowych uczy się podstaw pierwszej pomocy! 

 

Źródło: WOSP , facebook.com/wosp

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy