Reklama

Duszniki-Zdrój. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Muzeum Papiernictwa

Duszniki-Zdrój. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa - Zdjęcie główne

„Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa" – to tytuł naszej najnowszej wystawy czasowej, prezentowanej w muzeum od 15 października | foto Fot. Muzeum Papiernictwa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Lutomierza włożyli do kapsuły czasu miliardy marek nie w dowód hojności, lecz jako symbol trudnych czasów, z jakimi musieli się mierzyć.

W Lutomierzu, koło Ząbkowic Śląskich odkryta zostaje „kapsuła czasu", pamiętająca moment wcześniejszego remontu świątyni w okresie międzywojennym. W metalowej tulei znajdują się spisane niemal sto lat temu dokumenty oraz banknoty i monety. To niemieckie pieniądze inflacyjne.

„Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa" – to tytuł naszej najnowszej wystawy czasowej, prezentowanej w muzeum od 15 października. Choć w chwili zamykania kapsuły czasu wartość wyjątkowego skarbu z Lutomierza sięgała zaledwie kilkudziesięciu fenigów, dziś posiada on znaczenie historyczne. Jest symbolem ogromnej inflacji, która w latach 20. XX w. dotknęła wiele krajów, doprowadzając ich obywateli do skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Lutomierza włożyli do kapsuły czasu miliardy marek nie w dowód hojności, lecz jako symbol trudnych czasów, z jakimi musieli się mierzyć. Nierozcięte arkusze 21 banknotów o nominale 10 tys. i 24 banknotów po 50 tys. marek z początku i końca 1922 r. budzą niewątpliwie największą ciekawość. Pieniądz ten tak szybko tracił wówczas na wartości, że wydrukowanych banknotów nie opłacało się już nawet rozcinać, gdyż nie były nic warte.

O czym jest wystawa?

Celem wystawy „Tysiące, miliony, miliardy" jest wyjaśnienie odbiorcy, czym jest inflacja lub hiperinflacja – zjawisko ekonomiczne o niezwykłej sile rażenia, które przez długi czas odbija się na gospodarce, a co za tym idzie, na codziennym życiu zwykłych ludzi. Przebieg inflacji jest na ogół podobny, lecz przyczyny mogą się diametralnie różnić. Muzeum pokazuje to na wystawie na przykładzie przebiegu inflacji w różnych państwach, m.in. na Węgrzech, w Niemczech czy w Zimbabwe. Informacje są prezentoane w formie plansz ekspozycyjnych, a przebieg inflacji obrazują oryginalne banknoty. Część z nich pochodzi z obszernych zbiorów numizmatycznych naszego muzeum oraz z prywatnych zbiorów znanego na Dolnym Śląsku kolekcjonera – Macieja Borowskiego. Z racji tego, że czterech węgierskich banknotów o niewyobrażalnie dużych nominałach nie udało się w Polsce znaleźć, dzięki uprzejmości Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie (Magyar Nemzeti Múzeum), w muzem pokazano ich wysokiej jakości kopie.

Projekt został zrealizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz przy wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. W okresie prezentacji wystawy planujemy organizację prelekcji na temat inflacji z udziałem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.

K.Golak/inf. Muzeum Papiernictwa

 

Czytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy