reklama

Duszniki-Zdrój. "Bolko" powalczy w ogólnopolskim konkursie o tytuł Drzewa Roku 2024

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Duszniki-Zdrój. "Bolko" powalczy w ogólnopolskim konkursie o tytuł Drzewa Roku 2024 - Zdjęcie główne

foto Starostwo Powiatowe w Kłodzku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesion wyniosły "Bolko" z Dusznik-Zdroju powalczy o tytuł Drzewa Roku 2024 w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Klub Gaja.
reklama

Duszniki-Zdrój. W ubiegłym roku, z inicjatywy starosty kłodzkiego Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk przeprowadzona została I edycja konkursu Drzewo Powiatu Kłodzkiego 2023. 

Celem konkursu było wybranie wyjątkowego drzewa cechującego się ciekawą historią, stanowiącego ważny element przyrodniczy, kulturowy bądź historyczny oraz wzmocnienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu i zmotywowanie ich do poszukiwań i zwracania uwagi na cenne obiekty przyrodnicze otaczające nas na co dzień – informują w mediach społecznościowych pracownicy kłodzkiego starostwa. 

W wyniku konkursu, podczas głosowania internetowego, Drzewem Powiatu Kłodzkiego roku 2023 został Jesion wyniosły "Bolko"z Dusznik-Zdroju. Drzewo to zostało zgłoszone do organizowanego przez Klub Gaja ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. 

Spośród blisko 40 zgłoszeń do tego konkursu Jesion "Bolko" został nominowany do finałowej szesnastki drzew ubiegających się o tytuł Drzewa Roku 2024. 

Jesion "Bolko" w Dusznikach-Zdroju – jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L), wiek 157 lat, wys. 30 m, obwód 681 cm. Bolko jest powszechnie znanym drzewem, umieszczanym na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK „Pod Muflonem”, gdzie spotykają się trzy szlaki turystyczne. Należy do tzw. "zapomnianych pomników przyrody", które w przeszłości były objęte ochroną, ale wskutek zawirowań prawnych zniknęły z oficjalnych list. 

Został posadzony kilkanaście lat po wybudowaniu pierwszego schroniska na Ptasiej Górze, w 1866 roku. Jest niemym świadkiem wielu wydarzeń, takich jak pożar pierwszego schroniska (w 1959 roku), odbudowy i rozbudowy schroniska (w 1964 roku). 

Jego nazwa upamiętnia Bolesława Jaśkiewicza – wieloletniego przewodnika górskiego oraz działacza PTTK. Bolesław jako jeden z dwóch przewodników sudeckich został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Surowy klimat górski wpłynął na niepowtarzalny charakter drzewa. W dolnej części rozgałęzia się ono na dwa potężne konary, a ich pień jest pełen wypukłości i rakowatych narośli.

Kolejny etap konkursu odbędzie się już w czerwcu, podczas którego będzie można głosować w internetowym plebiscycie na Drzewo Roku 2024. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama