reklama

Dramatyczna sytuacja pszczelarzy. Spadź cementuje ule

Opublikowano:
Autor:

Dramatyczna sytuacja pszczelarzy. Spadź cementuje ule - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDolnośląscy pszczelarze alarmują, że ich pasieki są zagrożone z powodu tzw. cementowej spadzi. Dramatyczny apel napisali także pszczelarze z ziemi kłodzkiej.
Reklama lokalna
reklama

Powiat Kłodzki. Chodzi o spadź modrzewiową, którą pszczoły znoszą do uli, a on krystalizuje bardzo szybko i w tak twardą postać, że ani pszczelarze, ani owady nie mogą z niej korzystać. Dolnośląscy pszczelarze alarmują, że mogą stracić całe pszczele rodziny na skutek. Pszczelarza nie mogą tego odwirować, taka ramka jest bezużyteczna. Problem finansowy to nie jedyny aspekt spadzi cementowej. Trzeba też chronić pszczoły, żeby nie spożywały tej spadzi w nadmiarze, bo nie przeżyją.

Miód spadziowy ze spadzi iglastej, jodłowej czy jaśniejszej od niej liściastej jest ceniony jako jeden z najlepszych dostępnych w Polsce miodów. Spadź cementowa nie nadaje się ani dla pszczół, ani dla ludzi, bo nie można jej wydobyć z ramek. Pszczoły nie mogą też korzystać z niej zimą, bo jest zbyt twarda. Całe pszczele rodziny mogą wtedy siedzieć na ramkach pełnych miodu i umrzeć z głodu.

List Pana Czesława Trzciańskiego - Prezesa Zarządu Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy We Wrocławiu

W imieniu pszczelarzy prowadzących swe pasieki na ziemi kłodzkiej, pragniemy poinformować Pana Prezesa o skutkach wynikłych z zebrania przez nasze pszczoły tzw. spadzi cementowej. Wniesiony nakrop zmagazynowany w komórkach plastra w bardzo szybkim czasie skrystalizował i został zasklepiony przez pszczoły. Jego odsklepienie jak i wywirowanie jest wręcz niemożliwe. Większość pszczelarzy spotyka się z takim zjawiskiem po raz pierwszy i nie będąc w stanie się z tym uporać - ponoszą znaczące straty zagrażające dalszemu funkcjonowaniu pasiek. Mamy już zgłoszenia o możliwej likwidacji pasieki pozostawionej bez pomocy.

Ma to szczególny wydźwięk w sytuacji pozbawienia pszczelarzy częściowej refundacji na zakup matek pszczelich i odkładów oraz znikomej dotacji na zakup sprzętu pszczelarskiego.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do zarządu wojewódzkiego o rozpatrzenie możliwości wsparcia finansowego pszczelarzy w znaczącym stopniu dotkniętych klęską spadzi cementowej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama