Reklama

DPS na bruk?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: dps-szczytna.org

DPS na bruk? - Zdjęcie główne

foto foto: dps-szczytna.org

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Umowa na dzierżawę zamku w Szczytnej, w którym od lat prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej, kończy się w grudniu. Co się stanie z ponad setką upośledzonych umysłowo pensjonariuszy?

Właścicielem zamku od 2006 roku jest Dom Zakonny Misjonarzy Świętej Rodziny. Duchowni nie chcą umowy przedłużyć, a innego miejsca dla pensjonariuszy niestety władze powiatu nie znalazły. - Prowadzimy rozmowy ze spółką, która obecnie zarządza w imieniu zakonników obiektem. Wierzę, że uda się rozwiązać ten problem. Już kiedyś było tak, że w grudniu podpisywaliśmy następne porozumienie. Obecnie zakonnicy nie chcą podpisać z nami dalszych umów, ale z drugiej strony my też nie chcemy się wyprowadzać, bo najważniejsi są nasi podopieczni – mówi Maciej Awiżeń, starostwa Kłodzki. - W najgorszym wypadku będziemy bezumownie korzystać z budynku, bo nie mamy się dokąd wyprowadzić. Nie wyobrażam sobie, aby zakonnicy wyrzucili na bruk naszych podopiecznych – dodaje samorządowiec. W przypadku likwidacji DPS-u trzeba byłoby rozesłać po Polsce, 110 podopiecznych. Niektórzy przebywają tam od dziecka. Komisja Majątkowa w 2006 roku przekazała nieruchomość Domowi Zakonnemu Misjonarzy Świętej Rodziny. Sprawa od samego początku wzbudzała olbrzymie kontrowersje. W lipcu 2013 roku legnicka prokuratura umorzyła co prawda śledztwo i nie postawiła nikomu zarzutów, ale nie oznacza to bynajmniej, że decyzja o przekazaniu zamku, w którym powiat kłodzki prowadzi DPS, była zgodna z prawem. Śledczy w kilkudziesięciostronicowym uzasadnieniu suchej nitki nie zostawili na działaniu Komisji Majątkowej. „Zgromadzony materiał dowodowy pozwala przyjąć, że orzeczenie Komisji Majątkowej wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa” - czytamy w prokuratorskim uzasadnieniu. Śledczy po pierwsze zarzucają komisji, że pomimo wątpliwości nie ustaliła, kto był właścicielem zamku w Szczytnej przed 1945 rokiem, po drugie czy Dom Zakonny Misjonarzy św. Rodziny mógł występować, jako następca prawny holenderskiego zakonu Mariahilfe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy