Reklama

Dostał rok więzienia w zawiasach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Dostał rok więzienia w zawiasach - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Apelacja czasem nie popłaca. Boleśnie przekonał się o tym Henryk U. Były wiceburmistrz Kłodzka został skazany w sądzie rejonowym na grzywnę. Wniósł apelację i... w Świdnicy dostał rok więzienia w zawiasach.

21 października ubiegłego roku Henryk U. i Stanisław P. zostali skazani przez kłodzki sąd na karę grzywny – po 5 tys. zł każdy. Mieli też pokryć koszty procesu. Obaj panowie (jeden to były wiceburmistrz Kłodzka z uprawnieniami budowlanymi, drugi to szef firmy budowanej) odwołali się od wyroku, bo cały czas utrzymywali, że są niewinni. Ich sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Świdnicy, który... zaostrzył wyrok. - Sąd ustalił, iż oskarżeni Stanisław P. i Henryk U. przypisanych im czynów dopuścili się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i zakwalifikował czyny z art. 271 § 3 k.k. (poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – przyp. red.) - informuje Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Świdnicy. - Wymierzył oskarżonym kary po roku pozbawienia wolności, których wykonanie warunkowo zawiesił na okres próby – jednego roku – dodaje. Świdnicki sąd wymierzył obu oskarżonym także kary grzywny po 250 stawek dziennych po 30 zł każda, tym samy Henryk U. i Stanisław P. mają zapłacić po 7,5 tys. zł każdy oraz pokryć koszty procesów sądowych (I i II instancji) – po 1.689 zł. Przypomnijmy. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu oskarżyła Stanisława P., wykonawcę remontu wieży kościoła w Szalejowie Dolnym oraz Henryka U., pełniącego funkcję inspektora nadzoru budowlanego o poświadczenie nieprawdy w grudniu 2013 roku w dokumentach związanych z tym remontem: kosztorysie powykonawczym, co do zakresu wykonanych prac remontowych; protokole końcowego odbioru robót, co do jakości wykonanych prac. Ponadto Henrykowi U. zarzucono poświadczenie nieprawdy w protokole odbioru końcowego remontu wieży kościoła, w którym podano zawyżoną wartość wykonanych robót. Poświadczające nieprawdę dokumenty zostały przedłożone w celu uzyskania wypłaty pieniędzy przez samorząd województwa dolnośląskiego w ramach programu Odnowa i Rozwój Wsi. Proces sądowy w tej bulwersującej sprawie ruszył pod koniec lipca 2018 roku. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Proboszcz miał rację Pod koniec 2016 r. Krzysztof Trybulec, ówczesny proboszcz parafii w Szalejowie Górnym, zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Poinformował śledczych o nieprawidłowościach przy remoncie XVI-wiecznego kościoła. Biskup Ignacy Dec kilka razy nakłaniał proboszcza do wycofania zawiadomienia. Ten jednak postawił się kościelnemu hierarsze i okazało się, że miał rację, bo zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. W 2016 roku proboszcz Trybulec, decyzją biskupa został wysłany na emeryturę. Jednym z powodów było to, że nie wycofał zawiadomienia o przestępstwie. Czy teraz biskup Dec przeprosi proboszcza? Powinien.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy