Reklama

Dolny Śląsk rajem dla rowerzystów! W regionie trwają ważne inwestycje w infrastrukturę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Bielawie powstanie kolarski tor treningowo-wyścigowy. To inwestycja tworzona z myślą o profesjonalnym szkoleniu młodych adeptów kolarstwa w nowoczesnych i bezpiecznych warunkach. Już niedługo mieszkańcy województwa swoich sił będą mogli spróbować także w Dolnośląskich Rowerowych Parkach Umiejętności. Wkrótce ogłoszony zostanie nabór dla chętnych gmin, które będą chciały zrealizować je na swoim terenie.

Na Dolnym Śląsku stawia się na sport i aktywną turystykę. Od lat powstają tutaj ciekawe szlaki rowerowe, single tracki czy bike parki. Niedługo oferta rowerowa rozszerzy się jeszcze o dwie kolejne ważne inwestycje.

Kolarski tor treningowo – wyścigowy w Bielawie

Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy będzie pierwszym takim obiektem w Polsce, podobne powstały tylko w Wielkiej Brytanii. Ideę budowy toru wspierają trenerzy oraz dolnośląscy kolarze. Należy przypomnieć, że wybitny sportowiec i legenda kolarstwa, śp. Ryszard Szurkowski rozpoczął tę inicjatywę.

Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy będzie gwarancją bezpiecznych treningów sportowców. Obecnie  prowadzone są one na drogach publicznych, na których często bezpieczeństwo sportowców jest bezpośrednio uzależnione od zachowania kierowców samochodów i, jak pokazuje doświadczenie, niestety często kończą się urazami lub wypadkami z udziałem kolarzy.

– Zamknięty tor kolarski ma służyć przede wszystkim do profesjonalnych treningów z wykorzystaniem różnych elementów techniki kolarskiej. Sportowcy będą mogli ćwiczyć tu na przykład jazdę na czas, sprint, poruszanie się w grupie kolarskiej, jazdę w peletonie. Ponadto można będzie też organizować na nim wydarzenia kolarskie wysokiej rangi – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za sport i infrastrukturę sportową.

Wartość inwestycji to ok. 20 milionów złotych, z czego połowę dofinansuje Ministerstwo Sportu i turystyki, a pozostałe koszty podzielą między siebie Województwo Dolnośląskie i Gmina Bielawa. Tor do kolarstwa szosowego powstanie w ciągu dwóch lat.

- To będzie flagowa inwestycja z zakresu tej dyscypliny sportu w skali całego kraju. Bielawa to miejsce o ogromnym potencjale turystycznym, ale i sportowym, ze względu na swoje położenie. Cieszę się, że jako samorząd będziemy uczestniczyć w realizacji tej inwestycji, z której będą korzystać nie tylko dolnośląscy sportowcy, ale kolarze z całej Polski – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Projekt toru zakłada budowę pętli o długości od 4,5 – 5 km, o zmiennym nachyleniu, z łącznikami umożliwiającymi powtórzenia, wydłużenie bądź skrócenie dystansu okrążenia, w dużej mierze z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu.

Inwestycja będzie służyć jako baza szkoleniowa dla Dolnośląskiego Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy – Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnośląskiego, która prowadzi szkolenie sportowe w kolarstwie i triathlonie. Pozwoli to na większą specjalizację w szkoleniu, płynne przejście do dalszych kategorii po ukończeniu etapu nauki szkoły średniej (przejście do wieku młodzieżowca, które często związane jest z wstępowaniem do pierwszych zawodowych grup kolarskich). 

- Realizacja pętli treningowo-wyścigowej to dla mnie realizacja marzeń. Teren w Bielawie jest bardzo atrakcyjny dla takiej inwestycji zarówno pod względem technicznym, jak i obciążenia fizycznego dla adeptów sztuki kolarskiej. Środowisko kolarskie zyska dobre miejsce do treningu i wyścigów - mówi Wacław Skarul, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego.

- To projekt nie do przecenienia dla środowiska kolarskiego. Rozwiąże on wiele problemów organizacyjno-szkoleniowych zwłaszcza dla młodzieży. Będzie to obiekt awangardowy w skali całego kraju, który pozwoli w sposób ciągły rozwijać kolarstwo w Polsce - mówi Bolesław Bałd, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

Obiekt będzie wykorzystywany do prowadzenia treningów w ramach Dolnośląskiej Akademii Kolarskiej – programu, którego celem jest rozwój talentów, kompetencji i umiejętności technicznych kolarzy na Dolnym Śląsku.

Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podpisał w połowie listopada z Ministerstwem Sportu i Turystyki list intencyjny w sprawie budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. W ramach tego projektu powstaną obiekty dostępne dla wszystkich chętnych. Będą oni mogli korzystać z profesjonalnie przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej. 

Województwo Dolnośląskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki deklarują wolę współfinansowania programu w wysokości po 33 proc. kosztów realizacji. Pozostałą sumę pokryją chętne gminy. Wkrótce ogłoszony zostanie nabór dla lokalnych samorządów, które będą chciały zrealizować tę inwestycję na swoim terenie.

- Dolny Śląsk to region z pięknymi tradycjami kolarskimi, które podtrzymywane są przez obecność w Świdnicy kolarskiej szkoły Mistrzostwa Sportowego. Powstanie toru kolarskiego w Bielawie pozwoli na dalsze wzmocnienie roli województwa sprzyjającego rozwojowi kolarstwa, również profesjonalnego szosowego. Kolejny projekt, czyli Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności, to szansa na rozwój kolarstwa górskiego w wersji dla każdego – mówi Jacek Iwancz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W skład Rowerowych Parków Umiejętności będą wchodzić m.in.:

  • trasa do jazdy na rowerze górskim typu XC (składać się będzie ze ścieżki głównej, leśnej lub zadrzewionej ścieżki typu single track),
  • ścieżka kręta z przeszkodami terenowymi,
  • plac manewrowy,
  • trasa pump track o długości min. 120 metrów,
  • trasa pump track mini dla dzieci w wieku 4-7 lat o długości 50-100 metrów,
  • oświetlenie tras, wiata oraz kontener szatniowy.

Więcej inwestycji dla rowerzystów

W Polanicy Zdroju powstaje rowerowy cross country, czyli centrum rowerowe do uprawiania kolarstwa górskiego. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. trasa XC o standardach pucharu świata UCI i PZKoL o długości 4 400 m, rowerowy park umiejętności o długości 425 m, trzy placyki do nauki jazdy na rowerze dla najmłodszych, czy pump track o długości 195 m. Warto w tym miejscu wspomnieć także o, otwartym we wrześniu tego roku, Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, gdzie oprócz tras narciarstwa biegowego, chętni latem mają do dyspozycji wiele kilometrów do pokonania na rowerze. Co też ważne, jednoślady można wypożyczać na miejscu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy